Isplata osnovne subvencije od 18.000 dinara po hektaru, namenjena poljoprivrednicima u Srbiji, ovih dana je konačno počela – ali sa ozbiljnim zakašnjenjem. Prema sporazumu potpisanom sa Ministarstvom poljoprivrede u oktobru 2024, sredstva je trebalo da budu isplaćena najkasnije do 1. aprila ove godine. Ipak, mnogi poljoprivrednici još uvek čekaju na novac, a setva je već uveliko počela.
Zbog kašnjenja, mnogi proizvođači su primorani da se zadužuju kod dobavljača repromaterijala, često „na crtu“, rekli su danas za agenciju Beta.
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović potvrdio je kašnjenje, navodeći da je od 291.370 rešenja do sada ekspedovano 272.644, ali da je samo 82.630 pravosnažno, jer su se ti poljoprivrednici odrekli prava na žalbu.
„Krenula je isplata, ali tek trećina zahteva je rešena“
„Krenula je isplata subvencija i do sada je isplaćeno oko jedne trećine zahteva. Ja sam podneo zahtev prvog dana po objavi poziva, 1. marta, i dobio sam novac pre nekoliko dana, ali rok je po sporazumu bio da svi dobiju do 1. aprila“, rekao je Goran Filipović, predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.
On je dodao da poljoprivrednici nisu mogli da dobiju ni povraćaj akcize za gorivo kupljeno u januaru i februaru, jer se računi nisu videli u sistemu e-Agrara – uprkos tvrdnji ministra da su podaci dostupni od 1. januara.
Filipović ističe da ni ključni zahtevi sa protesta iz maja 2023. godine nisu rešeni – uključujući pitanja robne berze, duga prema Fondu PIO i goriva bez akcize.
„Mnogi neće dobiti subvencije – sistem je nejasan i komplikovan“
„Mnoga gazdinstva neće dobiti subvencije jer su, na primer, mislili da se obnavljanjem registracije automatski podnosi i zahtev, ili su stariji ljudi koji ne umeju da koriste računar“, objašnjava Filipović.
„Ovo je neodrživ sistem“
Predsednik Udruženja poljoprivrednika „Stig“, Nedeljko Savić, kaže da su subvencije od 18.000 dinara isplaćene samo nekolicini članova tog udruženja, i to znatno posle dogovorenog roka.
„Prolećna setva je počela, a proizvođači su se već zadužili zbog kupovine repromaterijala jer subvencije kasne. Ovo je neodrživ sistem, cene repromaterijala skaču, a poljoprivredni proizvodi pojeftinjuju“, rekao je Savić.
Naveo je da se prošle godine zadužio za 30% potrebnih sredstava za setvu, a ove godine čak za 60%.
„Mineralno đubrivo KAN je pred setvu koštalo 35 dinara po kilogramu, a sada je 50 dinara“, dodao je.
Govoreći o povraćaju akcize, Savić je rekao:
„Računi za gorivo kupljeno u januaru i februaru postali su vidljivi u sistemu e-Agrara tek u aprilu. Obećano je da će se akciza od 50 dinara po litru dizela vratiti u roku od 14 dana. Nije problem u sistemu, već u tome što država nema obećani novac i zato pomera rokove.“
On ističe da „država može da obeća finansijsku podršku, ali ako stigne za tri godine – to ništa ne znači.“
„Subvencije rastu, a stanje je sve gore“
„Što su subvencije veće, to je poljoprivrednicima sve teže“, zaključio je Savić.
I u Udruženju poljoprivrednih proizvođača Subotice potvrđuju da je novac stigao samo trećini proizvođača, a mnogi su morali da se zadužuju da bi počeli setvu.
„Uprkos obećanjima, još nema ni povoljnih kredita sa subvencionisanom kamatom, a Ministarstvo je obećalo isplatu subvencija do 1. aprila. Danas je 10. april, i ne zna se kada će ostali dobiti novac koji im je bio potreban za početak setve“, rekao je Miroslav Matković, predsednik Skupštine tog udruženja.
Problem i sa premijama za mleko
Ministar Martinović izjavio je da „ne kasni premija za mleko za četvrti kvartal prošle godine“ i da se nada da će novac biti isplaćen do kraja maja. Međutim, Milan Pajić, vlasnik farme krava iz Bogatića, tvrdi suprotno:
„Prošle godine taj novac je isplaćen u februaru. Sve je apsurdno – mlekare same mere mleko koje im predamo, same utvrđuju kvalitet i cenu i nas obaveste šta da napišemo u fakturi“, rekao je Pajić.
Dodao je da mleko sada košta oko 56–57 dinara po litru, bez PDV-a, što nije dovoljno da pokrije troškove proizvodnje.
Sporazum nije ispunjen u predviđenom roku
Podsetimo, Ministarstvo poljoprivrede je u oktobru 2024. potpisalo Sporazum o saradnji sa više udruženja – uključujući Inicijativu za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje „Stig“, kao i organizacije iz Banata, Aradca i Dolova.
U dokumentu jasno stoji da će svi uredno podneti zahtevi za osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji za 2025. godinu, u iznosu od 18.000 dinara po hektaru, biti isplaćeni najkasnije do 1. aprila 2025. godine.
Izvor: n1info.rs