Zima u Srbiji nije ni uhvatila svoj pravi mah, a za nešto više od mesec dana se i kalendarski završava, što ipak ne znači da se kupovina ogreva može tek tako prekinuti, jer vremenske prilike se menjaju, te nikad ne znamo kada će nam zatrebati ogrev.
Cena jednog od najrasprostranjenijih vidova grejanja, peleta, je krenula da opada u odnosu na januar, te se sada može naći između 27.500 i 35.000 dinara po toni. Ovaj iznos se može razlikovati u zavisnosti od kvaliteta i proizvođača, ali se se i za manje novca može pronaći na nekim sajtovima koji se bave kupoprodajom.
Cena peleta u Srbiji zavisi od više faktora, uključujući proizvodnju, dostupnost sirovina, potražnju i sezonske promene.
U septembru i oktobru 2023. godine, prodaja drveta i peleta je opala, što je dovelo do pada cene peleta. Tržište se stabilizovalo, ugalj je ostao na istom nivou, ali prodaja je i dalje opala zbog “miholjskog leta”.
Proizvodnja peleta u Srbiji stalno raste, zahvaljujući sve većoj potražnji na domaćem tržištu i inostranstvu. Proizvođači peleta ulažu u nove kapacitete i tehnologije kako bi zadovoljili rastuću potrebu.
Prvo ovogodišnje pojeftinjenje je došlo još u januaru, izjavio je tom prilikom Branko Glavonjić, profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu.
“Želim da kažem da smo 15. januara evidentirali prva pojeftinjenja ogrevnog drveta na nekoliko stovarišta u Beogradu i u centralnoj Srbiji. Pojeftinjenja su simbolična, oko 200 dinara po prostornom metru, ali smo evidentirali i dva stovarišta na kojima je pojeftinio pelet”, rekao je tada i dodao:
“Jedno stovarište se nalazi u Beogradu i cena peleta je 15. januara bila niža za 1.000 do 1.400 dinara po toni u poređenju sa decembrom, a na drugom stovarištu koje se nalazi u Šapcu cena je bila niža od 500 do 1.500 dinara po toni”, rekao je on pre manje od mesec dana.
Drvo za grejanje takođe ima konkurentske cene u odnosu na pelet. Trenutne cene ogrevnog drveta se kreću oko 70 evra za kubik. Kupci bi trebalo da pratе trenutne trendove kako bi doneli najbolju odluku za svoje potrebe u grejanju. Drvo ima nešto višu emisiju štetnih materija u poređenju sa peletom, ali se i dalje smatra ekološki prihvatljivim izborom u poređenju sa ugljem.
Izvor: rts.rs