Javni medijski servis propisao je uslove pod kojima su pojedinci oslobođeni plaćanja TV pretplate. Ako imate nedoumice u vezi sa procedurom i kome se treba obratiti da biste se oslobodili ove takse, u nastavku prenosimo ključne informacije.
Prema Zakonu o javnim medijskim servisima (“Službeni glasnik RS” br. 83/2014, 103/2015, 108/2016, 161/2020, 129/2021 i 142/2022), od 1. januara 2016. godine uvedena je obaveza plaćanja takse za javne medijske servise.
Osobe koje su oslobođene plaćanja takse uključuju vlasnike električnih brojila koji žive sami ili su hranitelji porodice u domaćinstvima sa više članova, ukoliko je jedan od članova osoba sa invaliditetom sa 100 odsto telesnog oštećenja. Oslobođenje od takse imaju i osobe sa invaliditetom manjim od 100 odsto, ukoliko im je priznato pravo na dodatak za tuđu negu i pomoć.
Taksu neće plaćati ni osobe koje su trajno izgubile sluh ili su slepe, korisnici prava na socijalnu pomoć, kao i penzioneri sa minimalnom penzijom. Vlasnici više brojila biće oslobođeni plaćanja takse za brojila koja se nalaze u stanovima ili poslovnim prostorima koji nisu u upotrebi.
Oslobođene su i ustanove socijalne zaštite, obrazovne ustanove, zdravstvene ustanove, organizacije osoba sa invaliditetom, preduzeća za radno osposobljavanje osoba sa invaliditetom, kao i diplomatsko-konzularna predstavništva.
Naplatu takse za javni medijski servis vrši Elektroprivreda Srbije, i to isključivo na osnovu spiskova koje dobijaju od republičkog i pokrajinskog javnog servisa. Dakle, od tih spiskova zavisi ko je obavezan da plaća taksu, a ko je oslobođen.
Prema Zakonu o javnim servisima iz 2016. godine, svi korisnici brojila, bilo pravna ili fizička lica, dužni su da plaćaju taksu, osim onih koji spadaju u izuzete kategorije, kao što su: osobe sa invaliditetom sa 100 odsto telesnog oštećenja, korisnici socijalne pomoći, penzioneri sa minimalnom penzijom, kao i fizička lica koja koriste više brojila električne energije.
U slučaju da vlasnici imaju više brojila, oslobađaju se plaćanja takse za one objekte u kojima godišnja potrošnja ne prelazi 300 kWh i u kojima se ne stanuje. Oslobođenje se primenjuje i na objekte koji se ne koriste za stanovanje.
Za ostvarivanje oslobođenja, vlasnici dodatnih brojila moraju dostaviti odgovarajuću dokumentaciju. To uključuje vlasnički list (katastarski dokument) i overenu izjavu kod notara da na toj adresi niko ne stanuje. Ova procedura je predviđena kao dokaz za neaktivne objekte.
Trošak za dobijanje vlasničkog lista obično iznosi oko 1.100 dinara, dok notarska overa košta oko 360 dinara po vlasniku, a cena raste proporcionalno ako ima više vlasnika.
Za detalje o oslobođenju i tačne informacije o proceduri, najbolje je da se obratite svom lokalnom elektrodistributivnom preduzeću ili nadležnoj energetskoj instituciji, kao i notarima za precizne troškove i procedure.
Korisnici koji žele da se oslobeđeni plaćanja takse, potrebno je da podnesu zahtev Javnom medijskom servisu RTS-u. Uz zahtev treba priložiti vlasnički list i overenu izjavu kod notara, kao i kopije dokaza koji potvrđuju da osoba pripada jednoj od kategorija oslobođenih plaćanja takse.
Zahtev možete podneti lično na šalterima RTS-a ili elektronskim putem. Građani sa prebivalištem na teritoriji Vojvodine mogu podneti zahtev Radio-televiziji Vojvodine.
Izvor: kurir.rs