Nekadašnji ministar Tomislav Momirović, za razliku od svog naslednika u Ministarstvu građevinarstva, Gorana Vesića, uspeo je da izbegne hapšenje nakon tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je život izgubilo 15 osoba. Nakon što je podneo ostavku, zahvalivši se predsedniku Aleksandru Vučiću na poverenju i odlikovanjima, vratio se porodičnom biznisu, postavši direktor dve velike kompanije. Iako više nije ministar, zvanično je zadržao i dve državne funkcije.
Momirović je podneo ostavku na ministarsku funkciju tek 20 dana nakon tragedije, u kojoj su život izgubile 15 osobe, među kojima i deca. Iako je u njegovom mandatu većina Železničke stanice bila rekonstruisana, nije se našao na spisku uhapšenih u akciji koja je obuhvatila i Gorana Vesića, njegovog naslednika u Ministarstvu građevinarstva i infrastrukture.
Takođe, nije bilo informacija da je Momirović dao izjavu nadležnom Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, a čak su kružile spekulacije da je u bekstvu. Ipak, ubrzo je viđen na jednoj sahrani, a potom i u porodičnom hotelu. U poslednjih nekoliko dana, postavljen je na dve direktorske pozicije. Prvo, 6. decembra, imenovan je za direktora kompanije MHM Holding. Kako je portal Nova.rs već pisao, Momirović je u avgustu ove godine postao vlasnik ove kompanije, koja je procenjena na 20,5 miliona evra. Prema njegovoj imovinskoj karti, koja je objavljena na sajtu Agencije za sprečavanje korupcije, nominalna vrednost MHM Holdinga iznosi 2.399.643.000 dinara.
Dokumenti objavljeni na sajtu Agencije za privredne registre otkrivaju da su prethodni vlasnici ove kompanije bili njegovi roditelji, Đorđe i Nada Momirović.
Osim toga, Momirović je 10. decembra imenovan za direktora kompanije „Mona Plaza Properties“, koja je ćerka firma MHM Holdinga, a oba preduzeća se bave holding poslovanjem. Pod ovim nazivom, naime, funkcionišu porodični hoteli Momirovića.
Iako više nije ministar, Momirović zvanično zadržava dve državne funkcije. On je član Upravnog odbora Fonda za razvoj, za šta prima 85.066 dinara mesečno, a takođe je predstavnik u Skupštini preduzeća „Serbia China Industrial Park Mihajlo Pupin“, ali tu ne ostvaruje prihode. Ove informacije nalaze se u njegovoj imovinskoj karti, ažuriranoj 28. novembra, osam dana nakon njegove ostavke.
Tomislav Momirović je ministarsku funkciju napustio 20. novembra, a u tekstu ostavke nije bilo ni pomena tragedije u Novom Sadu niti bilo kakve odgovornosti za smrt 15 ljudi. U svom pismu premijeru Milošu Vučeviću, izrazio je zahvalnost predsedniku Aleksandru Vučiću, napisavši:
„Obaveštavam vas da podnosim ostavku na mesto ministra unutrašnje i spoljne trgovine. Zahvalan sam predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću na poverenju i odlikovanju. Za njega i za Srbiju uvek sam tu.“
U vezi s tragedijom u Novom Sadu, uhapšeno je 13 osoba, među kojima je bio i Goran Vesić, ali Momirović nije bio na tom spisku. Zanimljivo je da su u njegovom mandatu izvedeni najznačajniji radovi na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Prema podacima iz ugovora koje je objavio Insajder, radove na rekonstrukciji trebalo je da prate predstavnici Ministarstva, na čijem je čelu Momirović bio 2021. godine, kada su radovi počeli. Najveći broj dokumenata, uključujući građevinsku dozvolu, izdat je tokom njegovog mandata.
U martu 2022. godine, stanica je bila delimično obnovljena za dolazak mađarskog premijera Viktora Orbana i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, kada je prvi brzi voz „Soko“ krenuo od Beograda do Novog Sada. Tada je, međutim, bila očigledna samo parcijalna obnova stanice, a deo zgrade prema Kisačkoj ulici bio je prekriven velikom zavesom. Samo šest meseci kasnije, u septembru 2022. godine, zgrada je počela da prokišnjava, a deo je bio zatvoren.
Mesec dana kasnije, funkciju ministra preuzima Goran Vesić, koji je na tom mestu bio i prilikom ponovnog otvaranja stanice u julu ove godine. Međutim, u novembru, u njegovom mandatu, došlo je do velike tragedije kada je nadstrešnica na stanici u Novom Sadu, koja nije bila dovoljno sigurna, urušena i usmrtila 14 osoba. Vesić je, pod pritiskom javnosti, nekoliko dana kasnije podneo ostavku, a bio je i među uhapšenima, ali je posle šest dana pušten na slobodu.
Izvor: nova.rs