Deset godina nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić proglašen počasnim građaninom Novog Pazara, stanovnici ovog grada su na zboru jednoglasno odlučili da upute zvaničan zahtev lokalnom parlamentu za oduzimanje te titule. Kako sagovornici lista Danas ističu, ovakav potez bio je nezamisliv još pre nekoliko meseci, što ukazuje na promenu političke klime u zemlji.
Slična inicijativa prethodno je pokrenuta i u Leskovcu, gde je opozicija predložila da se Vučiću oduzme titula počasnog građanina, uz obrazloženje da je danas “bliži tituli persona non grata”.
Građani Pirota prvi su pokrenuli ovakav korak – na zboru su jednoglasno doneli odluku da Vučića proglase nepoželjnom osobom u svom gradu.
U Čačku je početkom marta održan zbor građana na kojem je nekoliko stotina ljudi proglasilo predsednika Vučića, ali i predsednicu Narodne skupštine Anu Brnabić, za nepoželjne osobe. Kako je navedeno, razlog su „govori koji šire mržnju i dele narod“.
I u Novom Sadu je organizovana peticija kojom se traži da se predsednik Srbije proglasi nepoželjnim. U tekstu peticije stoji:
„Dotični je toliko štete naneo ovom gradu i njegovim građanima da je to krajnje neoprostivo. Često je vređao i omalovažavao građane, a pre svega studente, te stoga smatramo da nije dobrodošao u Novi Sad.“
Sličan slučaj zabeležen je i u Valjevu, gde je početkom aprila plenum prosvetnih radnika, roditelja, studenata, učenika i građana proglasio Vučića nepoželjnim.
Prema oceni sagovornika Danasa, sve češći zahtevi za formalnim distanciranjem od predsednika ukazuju na to da vlast gubi podršku koju je ranije imala.
Novinar Nedim Sejdinović smatra da je „trinaestogodišnje muljanje očigledno došlo na naplatu“, te da Vučićev rejting „jeste u slobodnom padu“.
„Ali on nikada i nije bio tako veliki koliko se predstavljalo, uvek je značajno napumpavan, a bilo je jako mnogo očajnih građana koji su verovali – a vlast je bila tu da im ispere mozak dubinski, uz pomoć desnih i levih partnera – da je promena nemoguća, i da nema nikakve alternative za vladavinu najgorih, moćnu spregu kriminala, tajnih službi, policije i dela pravosuđa“, rekao je Sejdinović.
Slično mišljenje deli i Konstantin Samofalov, međunarodni sekretar Stranke slobode i pravde, koji veruje da će se broj gradova u kojima će Vučić i njegovi saradnici biti proglašeni nepoželjnima – samo povećavati.
Predrag Marsenić, potpredsednik Novog DSS-a, podseća da je Vučić izgubio legitimitet još u januaru 2023. godine, kada je prihvatio, kako navodi, protivustavni francusko-nemački sporazum. Događaji poput urušavanja nadstrešnice dodatno su ubrzali proces njegove delegitimizacije.
Samostalni poslanik Miloljub Albijanić posebno ističe ulogu studenata u trenutnim političkim dešavanjima: „Studenti su doneli veliku vrednost koja se zove sloboda.“
Gde je sve Vučić proglašen počasnim građaninom?
Tokom 12 godina na vlasti, Aleksandar Vučić čak 19 puta je proglašen počasnim građaninom različitih gradova, poslednji put u Subotici. Prvu takvu titulu dobio je 2013. godine u Leskovcu, tada kao potpredsednik Vlade, za „posvećenost, izgradnju i funkcionisanje sistema Republike Srbije i doprinos razvoju grada Leskovca“.
Najveći broj priznanja – čak sedam – dodeljen mu je 2021. godine, u jeku pandemije koronavirusa.
Među gradovima koji su mu dodelili ovu titulu nalaze se Novi Pazar, Krupanj, Svrljig, Loznica, Šabac, Smederevska Palanka, Zvečan, Valjevo, Jagodina, Rekovac i Gornji Milanovac.
Van Srbije, Vučić je proglašen počasnim građaninom i u nekoliko gradova u Bosni i Hercegovini – Drvaru, Sokolcu, Banjaluci i Gradišci.
Izvor: n1info.rs