Oko hiljadu građana Novog Pazara prošetalo je sinoć centralnim ulicama grada kako bi odali poštu žrtvama genocida u Srebrenici, ali i svim, kako su istakli, „ubijenima od strane ovog režima u Srbiji“.
Noseći transparent sa natpisom „Novi Pazar ne zaboravlja Srebrenicu“, šetali su gradom u tišini. Na kraju su se okupili na Žitnom trgu, gde su odata pošta žrtvama Srebrenice, ali i poginulim u padu nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu, kao i studentu Ernadu Bakanu, koji je pregažen na pešačkom prelazu u Beogradu.
Nusreta Brunčević, predstavnica „Zbora građana Novog Pazara“, istakla je da je pre 30 godina u Srebrenici izvršen genocid nad Bošnjacima, što smatra najvećim zločinom protiv civilnog stanovništva na evropskom tlu nakon Drugog svetskog rata. Naglasila je da je u „etničkom istrebljenju jedne nacije učestvovao i trenutni režim u Srbiji“, kojeg, kako je rekla, građani Novog Pazara nikada nisu podržavali i neće ga podržati.
„Ova vlast ne samo da negira genocid, ona svoj narod naziva genocidnim. Srbi nisu genocidan narod, genocidni su pojedinci koji su osuđeni za ratne zločine i njihovi podržavaoci. Jedan od tih negatora genocida nosi titulu počasnog građanina našeg grada, a mi tu titulu ne priznajemo i nećemo je dodeliti u naše ime“, poručila je ona.
Brunčević je dodala da je vlast u Srbiji „imala šansu da promeni svoje stavove, da kazni odgovorne i učini ovu zemlju državom koja bi bila primer“, ali da je „tu šansu prokockala“.
„Danas se ta ista vlast ne stidi da prodaje oružje drugom genocidnom režimu, čime podržava genocid koji se čini nad Palestincima. To pokazuje da im nisu samo šake krvave, već ruke do lakata“, naglasila je Brunčević.
U Memorijalnom centru Potočari obavljena je dženaza, a potom je sahranjeno još sedam žrtava genocida u Srebrenici iz jula 1995. godine. Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su u premeštenim masovnim grobnicama. Prethodno su mnogobrojne delegacije položile cveće na spomen-obeležje više od osam hiljada srebreničkih žrtava.
U Memorijalnom centru u Potočarima obeležena je 30. godišnjica genocida u Srebrenici, koji je potvrđen presudama Međunarodnog suda pravde (MSP), Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju i Suda Bosne i Hercegovine.
Za zločine počinjene u julu 1995. do sada je osuđeno 54 osobe, koje su dobile ukupnu kaznu od 781 godine zatvora, uključujući pet doživotnih kazni. Među osuđenima su najviše ratne političke i vojne vođe Republike Srpske, uključujući Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
Danas je u Federaciji BiH Dan žalosti, dok komemoraciji u Potočarima nisu prisustvovali zvaničnici i političari iz Republike Srpske, koji smatraju da se u julu 1995. dogodio strašan zločin, ali ne i genocid.
Izvor: nova.rs