Nezaposleni i još jedna grupa građana dobijaće po 20.000 dinara mesečno od države: Poznato kada kreće isplata

|

Nacrt zakona o proglašenju Kosova i Metohije za područje posebne socijalne zaštite predviđa novčanu pomoć za nezaposlene državljane Srbije na tom području, kao i za osobe starije od 65 godina koje ne ostvaruju pravo na penziju. Očekuje se da prvi korisnici tu pomoć dobiju već od februara.

Nemanja Starović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Srbije, očekuje da bi nacrt zakona o proglašenju Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija za područje posebne socijalne zaštite, kao i zakona o utvrđivanju organizacije i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela na tom području, mogla da razmatra Skupština Srbije već sledećeg meseca. Posebno naglašava da je veoma važno da se taj novac precizno usmeri prema onim pojedincima i porodicama kojima su najpotrebniji.

“Mi govorimo o ljudima koji su zaista nezaposleni, odnosno ne ostvaruju nikakav prihod od rada unutar ili izvan pravnog poretka Srbije i s druge strane o licima koja zaista žive na području Kosova i Metohije” ,precizirao je Starović.

Dodaje da je prema predlogu zakona iznos i jednog i drugog socijalnog novčanog davanja u neto iznosu 20.000 dinara, ali da je ostavljena mogućnost da vlada propiše i drugačiji iznos.

“Tripartitne komisije koje će činiti predstavnici lokalne samouprave, Centri za socijalni rad i Nacionalna služba za zapošljavanje, u prvoj fazi će formirati spiskove najugroženijih pojedinaca i porodica, kojima će krenuti isplata ovog socijalnog novčanog davanja već od prvog februara. A od prvog marta, bi svi oni, koji imaju pravo, mogli sami da apliciraju za isplatu ove iste novčane mere”, objasnio je ministar.

Napominje da na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u filijalama na području KiM ima oko 20.000 osoba koje su na evidenciji. Međutim, ukazuje da taj broj nije precizan i da su tu i lica koja ostvaruju neku vrstu prihoda, pa se prema gruboj proceni može govoriti o polovini, odnosno 10.000 lica.

Kako građani mogu da se prijave za pomoć?

Imajući u vidu veoma otežane okolnosti života na prostoru Kosova i Metohije u poslednjim mesecima i godinama, cilj je da postupak prijave građana za socijalnu pomoć bude što jednostavniji.

“Namera je da se čitav postupak sa aspekta korisnika i građanina vodi elektronskim putem, putem servisa uprave, gde će korisnici samo unositi u elektronski obrazac svoje podatke, a potom će nadležni organ službenim putem prikupljati svu dokumentaciju. Osim popunjavanja elektronskog obrazaca da ne bude više od jednog jedinog dokumenta koji će aplikanti sami potpisivati svojeručno,” objasnio je Starović.

Pojašnjava da nadležni organi prikupljaju izvode iz državljanstva, matičnih knjiga rođenih i sve ostalo, da to ne bi morali da čine sami građani. Proveru će obavljati tripartitne komisije.

Starović naglašava da je Republika Srbija suverena država, da samostalno donosi svoje odluke i vodi svoju politiku i da je niko može sprečiti da usvoji ove zakone i da ih primenjuje.

“Niko nas ne može sprečiti da pomažemo našem stanovništvu, makar to značilo, kao što je trenutno slučaj, isplatu u mobilnim bankarskim ekspoziturama u blizini administrativne linije”, zaključuje Starović za RTS.

Izvor: alo.rs