Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je sa podsekretarom Stejt departmenta SAD za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoseom Fernandesom imao „otvoren, iskren i težak razgovor“.
„Razgovarali o važnim pitanjima bilateralne saradnje Srbije i SAD, naročito u oblasti energetike“, napisao je Vučić na Instagramu. Kako je naglasio, „posebna tema su bile sankcije“.
„Potpune detalje moći ću da otkrijem u roku od nekoliko dana“, najavio je Vučić uz opasku da „svakako nema previše lepih vesti za građane Srbije“, ali da će „Srbija očuvati svoju stabilnost i energetsku bezbednost“.
Najavljujući večerašnji razgovor, Vučić je danas rekao za TV Pink da mu je „pomenuto da će jedna od tema biti i Naftna industrija Srbije (NIS)“.
Vučić je krajem prošle godine rekao da se, po informacijama koje on ima, za ;NIS, koji je u većinskom ruskom vlasništvu, očekuju sankcije SAD. Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil je u razgovoru za “Blic” objavljen u utorak, rekao da ne želi da spekuliše o sankcijama, ali je ukazao da su SAD zabrinute što je NIS, najvažnija rafinerija u Srbiji, prodata Rusima, i da se to pitanje pažljivo razmatra.
Istakao je da je najvažnije da to nije upereno protiv Srbije, „a sigurno ni protiv srpske ekonomije“.
„To je pokušaj da se Rusiji zaista uskrati sposobnost da vodi rat u Ukrajini koristeći srpski novac. Videćemo kako će se to odvijati. Uveravam vas da razmatramo to veoma pažljivo da ne bismo pravili probleme srpskoj ekonomiji“, poručio je Hil.
Američki ambasador je dodao da je Srbija dugo održavala nezavisnu, „neki bi rekli i neujednačenu spoljnu politiku koja šalje zbunjujuću poruku“, ali da je zadovoljan što je Srbija razvila odnos sa Ukrajinom i imala važan udeo u pomaganju Ukrajini na više načina uključujući najvažniji, humanitarni.
Predsednik Aleksandar Vučić prisustvuje sednici Vlade Srbije koja se održava u Palati Srbija, a po pozivu premijera Miloša Vučevića.
„SAD će uvesti sankcije, ne neke generalne, već sveukupne sankcije našoj kompaniji NIS. Neće biti sankcije protiv kompanija koje imaju rusko vlasništvo, već direktne sankcije naftnoj industriji Srbije. Nas to dovodi u veoma tešku situaciju zato što posle izvesnog vremena, ne samo za dobavljanje nafte, slede nam problemi sa rafinerijom, petrohemijom, suštinski opstankom ekonomije koje imamo danas“, rekao je predsednik.
Izvor: nova.rs