“Ne shvataju šta su uradili”: Univerzitet u Beogradu žaliće se Ustavnom sudu zbog odluke Vlade da smanji plate profesorima

|

Nakon što je Vlada u ostavci donela Uredbu kojom se profesorima na fakultetima u blokadi drastično smanjuje plata i povećava broj sati u nastavi na račun naučno-istraživačkog i umetničkog rada, dekan Fakulteta dramskih umetnosti, profesor Miloš Pavlović, izjavio je za Nova.rs da će Univerzitet u Beogradu podneti žalbu Ustavnom sudu. Prema njegovim rečima, ovom odlukom narušava se sistem rada visokog obrazovanja.

Profesori na fakultetima prošle nedelje nisu primili drugi deo februarske plate, što je shvaćeno kao kazna za blokade i podršku studentskim protestima. Međutim, danas je usledila još rigoroznija mera – stupila je na snagu Uredba kojom tehnička Vlada menja odnos sati provedenih u nastavi i istraživačkom radu, kako bi pravno opravdala smanjenje plata.

“Novom Uredbom tehnička vlada odredila drugačiji odnos sati koje treba da provedemo u nastavi u odnosu na broj sati koje provodimo u naučnom i umetničkom postignuću. A ono što oni očigledno ne znaju ili se prave da ne znaju, je da svi nastavnici, osim redovnih profesora, su zaposleni na određeno vreme i ukoliko u periodu od tri ili pet godina ne ispune propisane normative, ne mogu da napreduju niti da obnove svoj ugovor. Normativi su rigorozni, moraju da se ispune. Međutim, ako nastavnik ima obavezu da u nastavi provodi više nego što akreditacija dopušta, onda ne može ispuniti normativ. Nastavnik može imati najviše 12 časova nedeljno, što je devet sati rada. On za devet sati nastavne aktivnosti mora najmanje isto toliko da provede u pripremi te aktivnosti. To znači 18 sati”, objašnjava profesor Pavlović.

Uvođenjem nove Uredbe, ovaj sistem postaje neodrživ.

“Sad treba da provedemo 35 sati u nastavi, pa kako onda da ispunimo obaveze umetničke ili, u većem broju fakulteta, naučno-istraživačke i dođemo do bilo kakvog naučnog napretka? Uredbu su doneli ad hoc, preko noći, da bi kaznili nastavnike, ne shvatajući šta to znači za visoko školstvo i šta mu ovim rade. Beogradski univerzitet će podneti inicijativu pred Ustavnim sudom o neustavnosti ove Uredbe. Ipak, znamo ko sedi u tom sudu, pa ostaje pitanje koliko će smisla imati inicijativa”, kaže profesor Pavlović.

On naglašava da ova mera nije usmerena ka poboljšanju sistema obrazovanja, već isključivo ka represiji.

“Vlast ne krije da je represivna. Oni kao da nam poručuju ‘ajde sad da vas vidimo, šta ćete?’ Njihova ideja nije da poboljšaju obrazovanje i odnose, nego da kažnjavaju. Ova vlast se održava isključivo represivnim merama. Njihov cilj je da se uruši državno visoko obrazovanje, pa da se uvede privatno. Za njih je obrazovanje roba koja treba da se proda, a ne ono što je nacionalna potreba i vrednost koja treba ovu naciju da podigne od proste i primitivne ne ka naprednoj”, zaključuje dekan FDU-a.

Podsetimo, profesori na fakultetima su, nezakonito, ostali bez dela februarskih zarada zbog blokada ustanova, iako im je država trebalo da isplati preostali iznos. Kako bi pravno zaštitila ovu odluku, Vlada je donela novu Uredbu kojom se profesorima smanjuje plata jer ne drže nastavu, pa će tako primati samo 12,5 odsto zarade sve dok su fakulteti u blokadi. Broj nastavnih sati povećan je sa 20 na 35, dok je satnica za naučno-istraživački i umetnički rad smanjena na svega pet sati.

Izvor: nova.rs