Nakon navršenih 65 godina života, pravo na status osiguranika može se ostvariti samo kroz obavezno osiguranje, i to ako osoba bude zaposlena, obavlja samostalnu ili poljoprivrednu delatnost, ili obavlja ugovorene poslove.
Jedan od naših sugrađana, koji će uskoro navršiti 65 godina, a koji ima 11 godina uplaćenog staža, obratio se medijima sa pitanjem kako da reši situaciju, jer mu nedostaju još četiri godine staža da bi prema članu 15. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju ostvario pravo na penziju. On nije bio siguran šta mu je dalje činiti, pa je pitao: „Da li mogu da nastavim da uplaćujem doprinose i nakon 65. godine ili je sve što sam do sada uplatio već konačno?“
Ovaj sugrađanin je objasnio da nije imao dovoljno novca da redovno uplaćuje penzijski staž, a iako je radio različite privatne poslove, oni su bili na crno i bez prijave. Sada se brine da bi mogao da ostane bez penzije jer po zakonu minimalni uslov za podnošenje zahteva za penziju iznosi 15 godina staža, što on trenutno nema. Takođe, zanima ga da li je moguće da sredstva koja je uplaćivao za sebe prenese na svoje dete, koje ima 16 godina, i da li može da nastavi sa uplaćivanjem doprinosa za njega.
Na pitanje do kada najkasnije može da se uplaćuje penzijski staž i da li roditelji mogu uplaćivati doprinos za svoje dete, u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje kažu da lica koja nemaju obavezno osiguranje, nisu korisnici penzijskih prava, starija su od 15 godina i imaju prebivalište u Srbiji, mogu se uključiti u obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje.
“Svojstvo osiguranika stiče se danom podnošenja zahteva, a na zahtev lica može se steći najranije 30 dana pre podnošenja zahteva. Ovo osiguranje prestaje s danom za koje se lice u zahtevu opredeli ili ako doprinos ne plati u roku od šest meseci od dana dospelosti kada mu svojstvo prestaje najranije sa poslednjim danom za koji je doprinos plaćen”, objašnjavaju u penzijskom fondu.
Podnošenje zahteva za sticanje prava na starosnu, prevremenu starosnu penziju, odnosno invalidsku penziju smatra se zahtevom za prestanak ovog svojstva osiguranika, u slučaju da su ispunjeni uslovi za sticanje ovih prava.
“Svojstvo osiguranika može se steći pod uslovom da nije nastupio neki od slučajeva po osnovu kojih se ostvaruje pravo u skladu sa zakonom, što znači da se za ispunjenje uslova za starosnu penziju svojstvo osiguranika po ovom osnovu mora steći pre navršenih 65 godina života. Posle navršenih 65 godina života svojstvo osiguranika može se steći samo uključenjem u obavezno osiguranje po osnovu zaposlenja, obavljanja samostalne ili poljoprivredne delatnosti, odnosno obavljanja ugovorenih poslova”, ističu u penzijskom fondu.
Na pitanje da li može neko da nastavi da uplaćuje (suprug, supruga) ili dete, kako novac ne bi propao, ističu da ne postoji zakonska mogućnost da neko drugo lice preuzme uplatu doprinosa po ovom osnovu kako bi ostvarilo pravo na penziju.
Izvor: espreso.co.rs