Ministarstvo prosvete, na čelu sa ministarkom u tehničkom mandatu Slavicom Đukić Dejanović, nastavlja da šalje “dopise upozorenja” prosvetnim radnicima koji su u štrajku ili u blokadi. Juče je na adrese osnovnih i srednjih škola stigao novi dopis u kojem Ministarstvo nalaže direktorima da “u najkraćem mogućem roku” preduzmu mere za uspostavljanje nastave. Jedna od tih mera je pokretanje disciplinskih postupaka, kako protiv zaposlenih koji su obustavili rad, tako i protiv učenika koji ne pohađaju nastavu. Kazne mogu biti različite, a o njima odlučuju direktori.
Nakon što je nekoliko puta slalo dopise rektorima i dekanima fakulteta, Ministarstvo prosvete je ovoga puta uputilo dopis direktorima osnovnih i srednjih škola. Kako su potvrdili iz Ministarstva, od direktora se zahteva da “u najkraćem mogućem roku” preduzmu sve mere kako bi nastava bila redovno organizovana i škola nesmetano funkcionisala.
Dopis dalje navodi da direktori moraju da ispitaju i utvrde odgovornost zaposlenih koji ne drže nastavu, kao i da istraže razloge izostanaka učenika, te preduzmu odgovarajuće mere u skladu sa zakonom.
Ministarstvo podseća direktore na član 126. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, koji propisuje da je zakonska obaveza direktora da “obezbedi nesmetano odvijanje nastave u školi i da postupi u skladu sa svojim ovlašćenjima.”
Direktor Prve ekonomske škole u Beogradu, Mile Saković, potvrdio je za Nova.rs da je i njegova škola primila ovaj dopis. On ističe da se dopis odnosi na neizvršavanje radnih obaveza i za profesore i za učenike, ali dodaje da rok za bilo kakav postupak, prema njegovim saznanjima, traje dve godine, te da će tek videti šta će konkretno biti preduzeto.
„Roditelji su dužni da opravdaju izostanak učenika sa nastave, što je i navedeno u dopisu. Iako su neke škole već uvele odgovarajuće procedure, u principu roditelji moraju da opravdaju izostanak svog deteta. Ukoliko opravdanje nije dostavljeno, mogu se primeniti mere prema Pravilniku o materijalnim i fizičkim merama odgovornosti“, objašnjava Saković. On naglašava da srednja škola nije obavezna, ali da učenici koji je pohađaju imaju obavezu redovnog prisustvovanja nastavi.
Aleksandar Vinić iz Asocijacije škola u štrajku rekao je za Nova.rs da je upoznat sa tim da je Ministarstvo uputilo dopis direktorima škola, naglasivši da pritisak na prosvetne radnike i roditelje nije novost.
Profesor Miodrag Kostić smatra da disciplinski postupci prema učenicima zapravo podrazumevaju kažnjavanje, a o vrstama kazni odlučuje direktor. „Iako je sada teško precizno govoriti o tome jer mnogi nastavnici i profesori učestvuju u štrajku, kazne za učenike koji izostaju sa nastave mogu uključivati društveno-korisni rad, pa čak i novčane kazne, koje mogu iznositi i do 100.000 dinara. Takođe, moguće je da se učenici koji ne dolaze na nastavu zbog štrajka premeste u druge škole ili se protiv njih vodi disciplinski postupak“, objašnjava Kostić.
Podsetimo, Ministarstvo je ranije “kaznilo” nastavnike i profesore smanjenim februarovskim zaradama, o čemu je Nova.rs već izveštavala.
Izvor: nova.rs