Nakon akrilamidana u čipsu stiže i upozorenje za proizvod koji koristimo svaki dan: Obratite pažnju pri kupovini

|

U čipsu sa ukusom paprike, srpskog proizvođača, nedavno je utvrđen visok nivo kancerogenog akrilamidana. Ova supstanca je otkrivena na granici sa Hrvatskom, objavila je Evropska komisija. Ipak, to nije jedini proizvod koji može sadržati hemikalije štetne po zdravlje.

Akrilamid se ne može naći u svežim namirnicama i uglavnom nastaje tokom obrade hrane na temperaturama višim od 120 stepeni, ali i pri niskoj vlažnosti, što podrazumeva pečenje i prženje. Najčešće se može naći u čipsu, hlebu, prženom krompiru, žitaricama koje jedemo za doručak, krekerima, keksu i kafi.

Postoji proizvod koji koristimo svakodnevno, a može biti opasan.

Naime, higijenski izbeljeni toalet-papir, papir u boji ili čak sa dodatim mirisom, može izazvati iritaciju i alergiju, naročito kod žena. Toksične hemikalije poput formaldehida ili bisfenola – BPA proizvođači su godinama koristili kako bi poboljšali i veštački ojačali papir, a izbeljivanje papira su postizali upotrebom vodonik-peroksida ili čak hlora.

Kupcima dosad nije bilo važno što beli, mirišljavi toalet-papir može biti štetan, oni su hteli da im deluje “čisto” ili bi uzeli reciklirani papir, i ne znajući ko ga je napravio. Poznato je da su ozbiljnije količine BPA pronađene u recikliranom toalet-papiru, jer se sirovina od koje se proizvodi prvo tretira hemikalijama kako bi se sa nje skinulo mastilo i prljavština. Donedavno je upravo reciklirirani WC papir u Srbiji bio u širokoj upotrebi, bilo ga je u svim marketima, čak i na pijacama u papirnim pakovanjima naslaganim na gomilu. Niko nije mogao da pretpostavi niti da sazna – da li je taj papir prošao ikakvu kontrolu, od čega se i kako pravi i da li može biti štetan po zdravlje.

Najbezbednije je da kupujete proizvode kojim verujete. Ne treba da vas polakomi niska cena nekih “no name” proizvođača. Pre kupovine se informišite koji proizvođač ima bezbedan proces proizvodnje. Važno je znati da u Srbiji postoje toalet-papiri i ubrusi koji su 100 odsto bezbedni.

Posebno obratite pažnju da ubrus koji koristite poseduje IFS sertifikat – što je, takoreći, ocena i dozvola da se bezbedno upotrebljava u blizini hrane. Praktično, to znači da detetu možete lice obrisati tim ubrusom – neće mu ništa biti. Koristite toalet-papir koji nije izbeljen, već je napravljen od čiste, 100 odsto celuloze, bez dodataka. Njega ćete u radnji prepoznati po prirodnoj, braon boji, ali i tako što je na pakovanju istaknuto da je od 100 odsto nebeljene celuloze. Jedino tako ćete biti sigurni da u procesu proizvodnje nisu korišćene potencijalno štetne materije.

Izvor: blic.rs