Mnoge žene zbog ovog posla idu u Nemačku, a isto mogu zaraditi i u Srbiji: Plata preko 90.000, a njihov sat košta od 800-1000 dinara

|

Posledjih godina zabeležen je porast potražnje negovatelja i negovateljica za starije osobe. Za usluge gerontonegovateljice u Novom Sadu potrebno je izdvojiti od 52.000 do 90.000 dinara, nekad i više. Ukoliko se radi na sat, to košta od 800 do 1.000 dinara. Cena zavisi i od toga u kakvom je stanju korisnik, kao i da li zahteva konstantnu negu, koja je i najskuplja.

Tu su i razne ponude u oglasima, pa tako žene koje imaju 65 godina nude usluge nege za polupokretne ili nepokretne osobe, medicinsko osoblje traži od 1.000 dinara, pa naviše samo za jednu intervenciju, dok studentkinje koje za pola radnog vremena čuvanja starijih traže 25.000 dinara.

Određena udruženja i agencije nude sat vremena nege mesečno svakog radnog dana, za šta je potrebno izdvojiti 3.200 dinara, a tri takve posete nedeljno koštaju 13.200 dinara. Budući da je mnogo gerontonegovateljica uhlebljenje potražilo u inostranstvu, sve je manje radne snage iz ovog sektora, pa je potražnja, a i cena njhovih usluga veća.

U Agencijama koje se bave ovom vrstom poslovanja ističu da zbog obima posla gerontonegovateljice iz unutrašnjosti dolaze u novosadske porodice, a da postoji potreba i za odlaskom u inostranstvo. Žene koje odlaze da rade u državama EU bez asistencije neke od agencija, mahom su neprijavljene i uspevaju da zarade u proseku oko 800 evra mesečno, s tim da im je obezbeđen smeštaj i hrana, budući da žive kod svojih poslodavaca.

Na kraju se postavlja pitanje kako starija populacija ovo može, i da li uspe da finansira pomoćnu negu? Visina penzija mnogim penzionerima ne ostavlja previše izbora. Oni sa dubljim džepom borave u domu, drugi su kod kuće, dok su u boljoj poziciji oni koji imaju pomoć porodice.

Izvor: mondo.