Ministarstvo za rad oglasilo se povodom uvoza radne snage iz Gane: “Nije potpisan nikakav sporazum…”

|

Ministarstvo za rad saopštilo je da Vlada Srbije, s obzirom na stabilnost na domaćem tržištu rada, nije zaključivala bilateralne sporazume niti memorandume o mobilnosti radne snage sa drugim državama, uključujući Ganu.

“Zaštita domaćeg tržišta rada ostaje apsolutni prioritet u oblikovanju politika u oblasti mobilnosti radne snage, posebno kada je reč o zakonskom i normativnom okviru koji reguliše ovu oblast”, navodi se u saopštenju Ministarstva za rad, koje je usledila nakon što su se u javnosti pojavile netačne informacije o navodnom sporazumu o uvozu radne snage iz Gane. Ove informacije su se pojavile nakon zvanične posete ministra spoljnih poslova Srbije Marka Đurića Gani.

Takođe, Ministarstvo je naglasilo da povećano interesovanje inostrane radne snage za zapošljavanje u Srbiji “predstavlja jedan od najjasnijih pokazatelja snažnog ekonomskog rasta i stabilnosti u brojnim privrednim sektorima”, što je, kako se navodi, doprinelo rekordno niskoj stopi nezaposlenosti u zemlji. Na osnovu toga, Ministarstvo smatra da je nužno kontinuirano unapređivati domaći zakonski okvir kako bi bio usklađen sa realnostima tržišta rada i potrebama privrede.

Podseća se da su izmenama i dopunama Zakona o zapošljavanju stranaca i Zakona o strancima, usvojenim 2023. godine, a čija se puna primena očekuje od 1. februara 2024. godine, uvedene jedinstvene dozvole za boravak i rad. Ovim zakonima jasno je definisan postupak zapošljavanja stranaca, uz obezbeđenu zaštitu domaćeg tržišta rada. Jedinstvenu dozvolu za rad i boravak izdaje Ministarstvo unutrašnjih poslova na osnovu mišljenja Nacionalne službe za zapošljavanje.

Takođe, naglašava se da je Ministarstvo spoljnih poslova nadležno za izdavanje D vize za zapošljavanje.

Ministarstvo za rad je još jednom podsetilo da, uprkos izazovima nedostatka radne snage u određenim sektorima, zakon pruža niz zaštitnih mehanizama, uključujući test tržišta rada i kvote, koji prioritetno obezbeđuju zapošljavanje domaćih radnika i očuvanje stabilnosti na tržištu rada u Srbiji.

Izvor: n1info.rs