Milica Stojanović, koja je tokom januarskih protesta u Beogradu automobilom udarila i teško povredila studentkinju, puštena je iz pritvora, potvrdio je za KRIK Viši sud u Beogradu. Iako se prvobitno teretila za pokušaj ubistva, optužnica protiv nje je izmenjena i sada je Stojanović optužena za blaže krivično delo – „teško delo protiv opšte sigurnosti.”
Nekoliko događaja koji su se odigrali u poslednjih nedelju dana ukazuju da se stvari kreću u korist Milice Stojanović, koja je početkom ove godine automobilom udarila i teško povredila studentkinju na protestu.
Prvo, Više tužilaštvo koje predvodi Nenad Stefanović prošle nedelje ublažilo je krivično delo – umesto za pokušaj ubistva odlučeno je da joj se sudi za „teško delo protiv opšte sigurnosti.” Ovim, Stojanović više nije u opasnosti da bude osuđena na 10 ili više godina zatvora, već može biti osuđena najviše na pet godina.
Zatim je danas Viši sud u Beogradu saopštio da je Stojanović puštena iz pritvora, u kojem se nalazila od januara. Iz Višeg suda su za KRIK rekli da će ovaj predmet, zbog ublaženog krivičnog dela, biti prebačen u Treći osnovni sud.
Od samog početka, ovaj slučaj prate kontroverze.
Nakon što je automobilom udarila studentkinju koja je bila redar na protestu na Novom Beogradu 24. januara, 26-godišnja Stojanović pokušala je da pobegne svojim „citorenom,” što je zabeleženo na snimcima. Studenti i građani koji su protestovali zaustavili su je, dok nije stigla policija i uhapsila je. Tužiteljka Jelena Belopavlović u martu je podigla optužnicu protiv nje za najteže krivično delo – „pokušaj ubistva” za koje je, u slučaju osuđujuće presude, Stojanović mogla da dobije 10 ili više godina zatvora. Ova optužnica izazvala je jaku reakciju tabloida pod kontrolom vlasti, koji su napali tužiteljku Belopavlović, tvrdeći, poput Informera, da je ona deo „srpskog pravosuđa koje je odmetnuto od države, zakona, prava i pravde.” Isti tabloid je optužio tužiteljku Belopavlović da je zbog nje Stojanović navodno u pritvoru pokušala da sebi oduzme život.
Nakon svega toga, stvari su krenule u korist Stojanović.
Stojanovićini advokati tražili su da se tužiteljka Belopavlović isključi iz predmeta, jer je prisustvovala jednom od protesta. Inače, jedan od njenih advokata je Goran Petronijević, koji brani uticajne ljude poput Milana Radoičića u slučaju Banjska, kao i jednog od policajaca optuženih u slučaju Jovanjica.
Glavni tužilac Nenad Stefanović usvojio je zahtev advokata i slučaj je oduzeo od Belopavlović.
Viši sud u Beogradu nije potvrdio optužnicu koju je podigla Belopavlović, već ju je vratio tužilaštvu na izmenu. Optužnica je izmenjena tako da je Stojanović sada optužena za blaže krivično delo – „teško delo protiv opšte sigurnosti.” Najteža kazna koja joj preti sada je pet godina zatvora.
Slučaj će biti prebačen u Treći osnovni sud u Beogradu, koji se bavi slučajevima sa blažim zaprećenim kaznama.
Ovo je samo jedan od događaja u kojem su povređeni učesnici protesta i blokada koji se mesecima organizuju.
Studenti organizuju petnaestominutne ćutnje kojima odaju poštu 16 poginulih u nesreći sa nadstrešnicom na zgradi železničke stanice u Novom Sadu u novembru prošle godine. Protestima traže odgovornost onih koji su bili nadležni za rekonstrukciju nadstrešnice.
Takođe, studenti traže da se otkriju i procesuiraju napadači na njihove kolege koji su tokom blokada fizički napadani, kojima je prećeno noževima i koji su tučeni palicama. Policija i tužilaštvo još uvek nisu rasvetlili sve napade.
Izvor: n1info.rs