Marko Čurbilo poznati meteorolog objavio je novu vremensku prognozu i najavio svežije vreme uz povremene pljuskove.
“Danas će se ka nama sa jugozapada polako približavati vlažan i nestabilan vazduh. Tokom većeg dela dana će uglavnom biti sunčano i toplo, dok se posle podne pre svega nad zapadnim, jugozapadnim i brdsko – planinskim delovima regiona očekuje pojava grmljavinskih pljuskova. Ređih lokalnih pljuskova ponegde može biti i nad severom regiona ali će se uglavnom zadržati suvo. Dnevni maksimum od +26 do +31 stepen Celzijusa. Drugog dana vikenda više oblaka i još malo nestabilnije kada će češće pojave pljuskova biti i nad središnjim i severnim predelima”, objavio je Čurbilo na Fejsbuku.
Kako je rekao u oba dana vikenda ponegde može biti pojave jačeg grmljavinskog pljuska uz pojavu obilne kiše i grada ali se te pojave ne očekuju na širem prostoru.
“Vetar uglavnom slab, osim u zoni pljuskova de će prolazno biti jak, zapadni i severozapadni. Od nedelje će nad nama dominirati polje malo sniženog vazdušnog pritiska te će uz povremene pljuskove biti i nezatno svežije u odnosu na ove dane uz maksimume koji bi se kretali od +23 do +28 stepeni Celzijusa. Vetar uglavnom slab, osim u zoni pljuskova”, rekao je Čubrilo.
Od septembra će biti znatno svežije.
“U četvrtak 01. septembra se po istočnoj periferiji anticiklona koji će se razvijati nad Skandinavijom očekuje spuštanje hladnog fronta koji će doneti prolazne padavine, lokalno na kratko i jake, prolazno jak severozapadni i severni vetar i osetnije osveženje.
Zatim se računa na promenljivo oblačno i svežije vreme uz moguću pojavu kiše, ali se obilnije padavine ne očekuju. Duvaće umeren severni i severoistočni vetar. Jutarnji ECMWF ima signal za dosta jako osveženje uz maksimume koji bi oko 03. septembra nad velikim delom regiona ostali ispod +23 stepena Celzijusa, dok su proračuni ostalih modela po tom pitanju malo blaži. Svakako dolaze i znatno svežije noći gde će minimumi često biti od +7 do +15 stepeni Celzijusa”, napisao je Čubrilo.
Otopljenje bi trebalo da usledi oko 05. septembra, kao posledica jačanja ciklona nad zapadom Evrope koji bi ka nama pokrenuo toplo, južno strujanje.
“Napominjem da je sinoptika posle 01. septembra i dalje podložna velikim izmenama obzirom da se oko tog datuma očekuje aktiviranje tropskog Atlantika, a modeli još nemaju ni približnu ideju gde bi se taj tropski sistem mogao formirati i u kom pravcu bi trebao krenuti.
Što se tiče septembra on deluje kao prosečan mesec. Njegov prvi deo bi doneo pozno leto uz postepenu tranzciju ka sve češćim osveženjima, dok bi posle 17.09. moglo uslediit prvo jače, jesenje zahlađenje uz kišu”, zaključio meteorolog.
Izvor: kurir.rs