Nakon što su 12. marta na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu izglasali generalni štrajk, a zvanično stupili u obustavu rada 17. marta, juče je, kako saznajemo, većina zaposlenih donela odluku o prekidu štrajka. Odluka je usledila nakon inspekcijskog nadzora Ministarstva prosvete i brojnih pritisaka na profesore ovog fakulteta, koji su svakodnevno trajali u poslednjih deset dana.
Generalni štrajk profesora Medicinskog fakulteta, koji je započeo 17. marta, trebalo je, prema najavama, da traje do ispunjenja studentskih zahteva. Profesori su ovom odlukom stopirali specijalističke ispite, kao i polaganje doktorata, dok predavanja i ispiti na redovnim studijama nisu održavani, jer je fakultet bio u blokadi. Ipak, profesori su naglasili da štrajk neće ugroziti zdravstvenu delatnost.
Međutim, od 17. marta do juče, pritisci na profesore da prekinu štrajk nisu prestajali. Već 18. marta izvršen je vanredni inspekcijski nadzor Ministarstva prosvete na Medicinskom fakultetu. Nakon upoznavanja sa sadržinom zapisnika o vanrednom inspekcijskom nadzoru, većina zaposlenih na fakultetu je, kako stoji u dokumentu u koji smo imali uvid, „donela odluku o prekidu, odnosno prestanku štrajka koji je Odlukom bio proglašen“.
Tokom prošle nedelje, profesorima koji su ujedno i lekari u Kliničkom centru Srbije, stizali su dopisi za anonimno potpisivanje protiv zakonitosti i ustavnosti štrajka, koje je, kako nam je rečeno, slala direktorka UKCS, prof. dr Jelena Drulović.
Nakon toga, svim profesorima stigao je poziv na Zoom sastanak na kojem je od njih traženo da anonimno glasaju za ili protiv štrajka, odnosno da preispitaju svoju odluku. Sastanak je bio zakazan za prošlu sredu, ali nije bilo kvoruma, pa nije doneta nikakva odluka. Tada je pojedinim profesorima rečeno da će biti organizovano tajno glasanje o štrajku.
„Prvo su tražili da se izjasnimo protiv dekanke o generalnom štrajku, pa su nas maltretirali da se uključimo, anonimno, na Zoom sastanak, na kojem nije doneta nijedna odluka, jer nije bilo kvoruma. Uporno nas teraju da preispitujemo odluku o štrajku, a svi znamo od koga ovo dolazi. To je nedopustivo u jednoj renomiranoj ustanovi kakva je Medicinski fakultet, iako, ponavljam, ovde imamo posla sa SNS leglom, i pravo je čudo kako smo uspeli da izglasamo štrajk. Naglasili smo da neće biti ugrožena zdravstvena delatnost“, kaže za Nova.rs doktorka iz Kliničkog centra Srbije, koja je ujedno i profesorka na ovom fakultetu.
Izvor: nova.rs