Marko nudi platu od 200.000 dinara i otkriva zašto svi zaobilaze njegovu ponudu: “Radije bi otišli u neku firmu za 50.000”

|

Broj elektronski registrovanih sezonskih radnika u poljoprivredi, za manje od šest godina od početka reforme sezonskog zapošljavanja, dostigao je gotovo 100.000. Portal i aplikaciju do sada je koristilo više od 900 poslodavaca, koji su na osnovu poreza i doprinosa za angažovane radnike u budžet uplatili 1,9 milijardi dinara. Ovi podaci ukazuju na to da je reforma značajno doprinela suzbijanju sive ekonomije i nelegalnog poslovanja, ali je i dalje teško pronaći radnike za ova zanimanja.

Jedan od primera koji to ilustruje je slučaj Marka Rosu, poljoprivrednika iz Banatskog Novog Sela, koji je za posao poljoprivrednika nudio platu od 200.000 dinara, ali nije uspeo da pronađe radnika ni za tu cifru.

Kako kaže Marko, nedostatak kvalifikovane radne snage danas predstavlja veliki problem, i da nema ko da radi ni kada je plata preko 100.000 dinara.

“Mi možemo dati i 150.000 i 200.000 dinara platu, mi na kraju ne možemo naći radnika. Trebaće mi i traktoristi, zaštitar i menadžer koji će voditi tu proizvodnju, samim tim oni stvaraju sav kapital i novac, ali ih je pronaći jako teško. Mislim da im je lakše da odu u neku firmu da rade za 50.000 dinara, jer ih mnogo muči radno vreme. Mi ga u sezoni nemamo, radi se od jutra do mraka”, objašnjava Marko.

Kako kaže, kada je sezona, posao mora da se uradi bez obzira na vremenske uslove, što mnogi ne žele da shvate. On dodaje da mnogi ne shvataju da se posao u poljoprivredi promenio sa usavršavanjem tehnologije.

“Nekima je ispod časti da kaže da je traktorista, iako današnji traktori imaju klima-uređaje, auto-pilota i pružaju veliki komfor u radu, pa možeš da sedneš u traktor u beloj košulji, da dođeš na njivu i da se ne isprljaš – i pored toga nema ko da radi”, kaže Marko.

Izvor: kurir.rs