Koliko ste se puta, u nekim trenucima zapitali: “Bože, što me ne strefi neka kometa?” E, pa, sada ste možda bliže tome nego ikad!
Naime, impresivna kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan – Atlas) nedavno je viđena na nebu iznad Niša! Ova kometa, koju naučnici nazivaju “kometa veka”, prava je retkost, jer joj je potrebno čak 80.000 godina da obiđe Sunce. Prizor je spektakularan. U zavisnosti od vremena, između 12. i 30. oktobra, ljudi će moći da je posmatraju dvogledom ili čak golim okom.
Dr. Gregori Braun, stariji astronom iz Kraljevske opservatorije u Griniču, objasnio je za britanski “Gardijan” da ova kometa verovatno dolazi iz Ortovog oblaka, koji se nalazi na ivici našeg solarnog sistema.
Dobra vest za sve koji su propustili priliku da je vide je da će imati šansu da je posmatraju do 30. oktobra, ne nužno uz dvogled, već i golim okom.
Ljubitelji astronomije širom sveta snimili su “kometu veka” dok je preletala severnu hemisferu. 12. oktobra bila je na udaljenosti od oko 44 miliona milja od Zemlje, a snimci iz Velike Britanije, SAD i Azije prikazuju je unutar unutrašnjeg Sunčevog sistema.
Budući da se ovakvi fenomeni javljaju svake 80.000 godina, može se reći da je kometa poslednji put bila vidljiva u vreme neandertalaca.
Prema Kraljevskom astronomskom društvu (RAS) u Britaniji, veruje se da kometa dolazi iz Ortovog oblaka, ogromne sferične oblasti koja okružuje naš solarni sistem i sadrži milijarde objekata, uključujući komete.
Naziv 2023 u njenom imenu ukazuje na to da je otkrivena prošle godine, a to su učinile kineska opservatorija Cučinšan (Ljubičasta planina) i južnoafrička ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Dr. Robert Mejsi, zamenik direktora RAS-a, istakao je da se kometa može snimiti, posebno ako se koristi digitalna kamera. Čak i sa dobrom kamerom mobilnog telefona i malim teleskopom, moguće je zabeležiti ovaj fenomen. “Pokušajte da mobilni telefon postavite uz okular teleskopa i slikate na taj način”, savetuje Mejsi, dodajući da je ta metoda uspešno korišćena za snimanje kometa poput NEOVISE 2020.
Izvor: telegraf.rs