Kada je u reč o radu u inostranstvu, iskustva ljudi sa Balkana su različita. Mnogi smatraju da u velikim evropskim zemljama više nije sjajno, dok drugi govore da se uprkos krizi može dosta više zaraditi, nego u svojoj zemlji. Srbin koji dve godine živi u Beču sa suprugom, ispričao je svoje iskustvo o životu u radu u Austriji.
“Žena i ja smo pre dve godine došli u Beč, znači nismo se još probili da imamo baš dobre plate. Zajedno zaradimo 3.200 evra što sa duplim platama (dva puta godišnje) iznosi u proseku oko 3.700 evra mesečno. Stan od 50 kvadrata iznosi 500 evra, voda + struja 180 evra. Mobilni telefon moj i suprugin iznosi ukupno 20 evra, internet iznosi 25 evra, vrtić državni za bebu je 70 evra (samo plaćaš hranu), rata za automobil iznosi 170 evra + osiguranje 70 evra+ garaža 60 evra (svi ovi troškovi su mesečni)”, ispričao je on.
“Ne štedimo nešto preterano, ali ne bacamo pare. Kad oduzmemo sve troškove, onda ostaje oko 2.500 evra. Za hranu i neke ostale stvari damo još 1.000 evra”, ističe on.
Prema njegovim rečima skuplji stanovi u Beču koštaju oko 800 evra mesečno za stan od 80 kvadrata, koliko iznosi i rata kredita, za one koji se odluče da kupe stan. Ono što se nikako ne isplati jeste popravka automobila, jer su cene drastično veće nego u Srbiji.
“Ono što se sigurno ne isplati je lakiranje automobila. Cena lakiranja jednog dela je 300-500 evra (300 – na crno, 400 – mali popust, 500 – u nekom poznatijem servisu). U Beogradu to uradiš za 70-150 evra, zavisi gde i šta. Ono što je jako bitno je naći neku “formulu” da redovno radiš i da imaš mogućnost da učiš jezik. Ja sam je našao, za sada”, preneo je Srbin svoje iskustvo.
Izvor: mondo.rs