Ko želi u penziju po starom, danas mora da uradi jedno: Ako zakasnite samo 1 dan, radićete duže

|

Svi koji žele da se penzionišu prema uslovima koji važe u ovoj godini moraju najkasnije danas da prekinu radni odnos, dok zahtev za penziju treba podneti najkasnije do sutra, 31. decembra. Zahtev se može podneti lično na šalterima Fonda, elektronski preko e-Šaltera ili putem pošte kao preporučena pošiljka.

Ako se zahtev podnese dan kasnije, 1. januara, primeniće se uslovi koji važe od 2025. godine.

To znači da žene koje od 1. januara odluče da završe radnu karijeru moći će da odu u penziju samo ako su napunile najmanje 63 godine i 10 meseci. Što se tiče muškaraca, starosni uslov za penziju je 65 godina života i najmanje 15 godina staža.

Za žene, starosna granica će se iz godine u godinu povećavati za dva meseca, što znači da će do 2032. godine uslovi za ostvarivanje prava na starosnu penziju biti isti za oba pola.

Kada je reč o prevremenoj penziji, uslovi su isti za muškarce i žene – potrebno je imati 40 godina staža i najmanje 60 godina života.

Pravo na starosnu ili prevremenu starosnu penziju priznaje se, u pravilu, od dana ispunjenja uslova, a najviše šest meseci unazad od dana podnošenja zahteva. Staž se priznaje samo za koji su plaćeni doprinosi, pa je važno na vreme proveriti svoj M-4 obrazac. Listing sa podacima o stažu i zaradama možete dobiti i u filijali uz ličnu kartu.

Ako ispunjavate minimum uslova za penziju, a svi podaci za određivanje visine prava nisu utvrđeni, dobićete privremeno rešenje o visini penzije. Kada se utvrde nedostajući podaci, biće doneto konačno rešenje o iznosu. Ako u roku od tri godine nedostajući podaci ne budu utvrđeni, iznos penzije prema privremenom rešenju postaje konačan, a o tome se donosi posebno rešenje.

Ako ste radili u inostranstvu, uključujući bivše jugoslovenske republike, pravo na penziju prema stažu osiguranja ostvarenog u inostranstvu biće odlučeno prema propisima zemlje u kojoj ste radili. Zakonski rok za donošenje rešenja je dva meseca.

Izvor: kurir.rs