Sa 150.000 dinara mesečno podmirim osnovne troškove i ostanem na nuli, ukratko je opis tvita beogradskog kardiologa Slobodana Obradovića, koji je na društvenoj mreži objavio da plata lekara specijaliste u Srbiji, u državnoj ustanovi, podmiruje samo ono najosnovnije.
Njegov tvit izazvao je oprečne reakcije. Bilo je onih koji su napadali doktora koji se žali “dok pola države živi na minimalcu”, ali ima i onih koji su mu predložili da se što pre spakuje i ode iz zemlje dok nije kasno, kako bi za posao koji radi bio plaćen kako treba.
“Troškovi: grejanje, struja, telefoni, sbb, dizel, hrana, knjige, porez za stan, 150.000 dinara mesečno. A ja sa 27 godina radnog staža, kardiolog, redovni profesor, imam baš toliko. Sa tim se ne može živeti…”, stoji u tvitu doktora Slobodana Obradovića.
U brojnim komentarima građani ga pitaju zbog čega ne radi i privatno, kao većina njegovih kolega, a Obradović kaže:
“Privatna praksa je prekovremeni rad. Ako ne možeš kao profesor kardiologije i interventni kardiolog, da živiš od svoje plate, onda je to propast sistema. Interventni kardiolozi u Americi imaju platu od 400.000 dolara godišnje, pa na više. Tako je u mnogim strukama”, odgovara ovaj lekar, koji dodaje da ima i maloletnu ćerku.
“Nikad nije kasno da se sa takvim iskustvom i reputacijom preselite na neko srećnije mesto, i zbog Vas, a naročito zbog maloletne ćerkice! Ona zaslužuje mnogo lepšu i stabilniju budućnost”, predložio mu je neko u komentarima.
Međutim, mnoge je razbesnela činjenica da je doktor toliko plaćen, jer naravno ne smatraju da neko ko je proveo 10 godina na fakultetu i brojnim specijalizacijama, pa sad radi vrlo odgovoran posao, treba da ima veću platu od prosečnog građanina sa završenom srednjim školom ili zanatom.
“Slobo, ima građana i sa primanjem od 60 hiljada dinara. I niže. Ako ti kukaš sa tim primanjima, šta tek da kažu oni. A većina građana u Srbiji imaju niža primanja”, jedan je od komentara.
“Budi zadovoljan brate. Malo li je 150k”, pita jedan od tviteraša.
“A šta misliš onda kako žive ljudi od socijale, od 9.500 dinara ili poljoprivredne penzije od 13.000 dinara”, ljutitio je prokomentarisala jedna tviterašica.
Izvor: nova.rs