Američki predsednik Donald Tramp izazvao je globalnu ekonomsku turbulenciju najavom da će od 5. aprila uvesti osnovnu carinu od 10 odsto na sav uvoz u SAD, dok će za određene zemlje biti primenjene i više tarife. Srbija se našla među pogođenim zemljama, sa rekordnim carinama koje iznose čak 37 odsto.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Ljubodrag Savić, za Telegraf Biznis ocenjuje da će ova odluka imati značajan uticaj na srpsku privredu, ne samo u ekonomskom, već i u političkom smislu. Iako Srbija nema veliki direktan izvoz u SAD, povećanje carina moglo bi otežati plasman naših proizvoda na američko tržište, ali i indirektno pogoditi privredu putem trgovinskih veza sa Evropskom unijom, posebno Nemačkom.
– Iako nemamo veliki obim trgovine sa SAD, deo smo evropskog proizvodnog lanca, naročito u oblasti polufabrikanata i delova za automobilsku industriju. Najveći deo naših proizvoda ide u Nemačku, koja ih potom izvozi u Ameriku. Ako nemačka privreda bude pogođena visokim carinama, to će neminovno uticati i na nas – objašnjava Savić.
On dodaje da je pitanje konkurentnosti srpske i nemačke robe na američkom tržištu sada još važnije, s obzirom na to da će kineski proizvodi i dalje imati prednost.
– Kina koristi subvencije, povoljne kredite, nisku cenu radne snage i minimalne ekološke standarde. Zbog toga kineski proizvodi već imaju prednost u odnosu na evropske. Ako evropski izvoznici budu opterećeni dodatnim carinama, njihova konkurentnost će opasti, što će negativno uticati i na nas. Nemačka je već u ekonomskoj krizi, a ove carine će je dodatno pogoršati – upozorava profesor.
Politička dimenzija odluke
Pored ekonomskih posledica, Savić smatra da iza ove odluke stoje i politički motivi.
– Srbija je jedina evropska zemlja koja nije uvela sankcije Rusiji, i ovo može biti oblik pritiska na nas. Naša carinska stopa je više od 3,5 puta veća nego u Albaniji i Crnoj Gori. Jasno je da ova odluka ima političku dimenziju, a ne samo ekonomsku – ističe Savić.
On podseća da Trampova administracija pažljivo bira ekonomske poteze u skladu sa političkim interesima.
– SAD koriste ekonomske mere kao alat za ostvarenje političkih ciljeva. Ove carine nisu samo pitanje trgovine, već i odnosa sa Evropom. Srbija je sada u specifičnoj situaciji jer pokušava da balansira između Istoka i Zapada. Ove rekordne carine signaliziraju da će taj balans postajati sve teži – zaključuje profesor Savić.
Izvor: telegraf.rs