Nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u ponedeljak najavio da poskupljenje struje i gasa ne bi trebalo da ide preko 10 posto, izvesno je da će cene kilovata i za domaćinstva biti korigovane naviše ali ono što je još neizvesno je datum kada će se to desiti.
Ta neizvesnost nastupila je nakon raznih spekulacija u javnosti ali i stava stručnjaka, Fiskalnog saveta pa i samih ljudi iz Nadzornog odbora EPS, da bez hitne korekcije cene struje u rasponu od 15 do čak 40 posto, mogu vrlo brzo da nastanu problemi u snabdevanju i proizvodnji.
Fiskalni savet u svojoj analizi od 7. jula ističe da da bi povećanje cene električne energije u kratkom roku trebalo da se koriguje i to u rasponu od 15 do 20 posto kako bi se finansijski stabilizovao i oporavio EPS.
“To bi povećalo prihode preduzeća za blizu 350-400 miliona evra, što bi uz druge kratkoročne mere bilo dovoljno da EPS pregura sledeću grejnu sezonu bez gomilanja novih gubitaka i zaduživanja. Predloženo poskupljenje struje je van svake sumnje drastična mera, ali ako se bude odlagalo šteta po EPS, privredu i građane biće još veća. U svakom drugom scenariju preduzeću ne bi ostalo ni dovoljno sredstava da ulaže u oporavak proizvodnje i zemlja bi trajno postala zavisna od dostupnosti struje u inostranstvu, što bi dosta umanjilo uticaj na njenu cenu koju bi zapravo diktirala kretanja na međunarodnom tržištu”, navodi Fiskalni savet.
Željko Marković, stručnjak za energetiku iz konsultantske kuće Dilojt izrazio je svoje mišljenje:
“Da bi došli do prihoda EPS-a od nekih 60 evra po megavatsatu, struja za domaćinstva treba da poskupi za oko 43 odsto. Ako bi struja poskupela 30 odsto za domaćinstva, EPS bi došao do 49-50 evra po megavatsatu i time bi došao do toga da ne gubi na isporuci struje domaćinstvima”, objašnjava Marković i dodaje da bi poskupljenje od 30 odsto značilo da se prosečan račun od oko 4.000 dinara uvećava za oko 1.200 dinara.
“To je nekoliko kafa u kafićima, a s druge strane u pitanju je propadanje EPS-a. Što se tiče privrede ona bi sa sa sadašnjih zamrznutih 75 evra po megavatu trebalo da dostigne 110 evra.Sa tim bi EPS mogao pozitivno da posluje i pokrije i ovaj uvoz struje koji plaća i više od 200 evra po megavatsatu. Ako do poskupljenja ne dođe, EPS će nastaviti da gomila gubitke i sa poskupljenjem se već kasni”, upozorava Marković.
Izvor: blic.rs