Jutjuber Neven Krstić napadnut je u Pionirskom parku dok je bio na lokaciji kako bi snimio video za svoj kanal. Na ulasku u tzv. Ćacilend, sreo je policajca koji mu je rekao da nije siguran da li sme da bude na tom mestu. Kasnije, kada je došlo do napada, policije više nije bilo, niti su reagovali na Krstićeve pozive u pomoć. Nije jasno da li službenici MUP-a obezbeđuju park, organizuju skup ili se bavе nečim trećim. MUP već mesecima ne odgovara na pitanje šta se zapravo dešava na toj lokaciji, a ponašanje policajaca koji su prisutni, samo je ponovo pokrenulo pitanje šta oni tamo uopšte rade.
Neven: “Pozdrav gospodo, je li možemo mi da uđemo ovde?”
Policajac: “Stvarno ne znam. Ne odlučujemo mi.”
Neven: “Zar to nije javni park, trebalo bi da smem?”
Policajac: “Probajte, pitajte, vidite…”
Neven: “Deluje mi da će možda… Mislim gledaju me malo popreko, jel bi mogli vi da nas pratite?”
Policajac: “Ja sam vam rekao šta je na nama…”
Neven: “Jasno. Ne možete da nas pratite?”
Policajac: (Odrično odmahuje glavom)
Ovaj razgovor između YouTubera Nevena Krstića i jednog od policajaca koji mu je odgovarao u Pionirskom parku, prikazuje nesigurnost i nejasnoće u vezi sa statusom lokacije.
Kako je ranije izvešteno, Neven Krstić je 4. juna nakon kratkog razgovora sa policajcem ušao u park i pokušao da pronađe sagovornika. U jednom trenutku započeo je razgovor sa mladićem, dok je grupa muškaraca stajala na određenoj udaljenosti i posmatrala ih. Kasnije su prišli, opkolili Krstića i njegovog snimatelja, a zatim ih fizički napali. Kamera je ostala uključena tokom celog incidenta, pa su napadači, kao i Krstićev poziv u pomoć, snimljeni. Iako je pozivao policiju, nijedna patrola nije reagovala.
Niko od nadležnih nije saopštio da su osumnjičeni za napad uhapšeni, niti su javno obelodanili dalji postupak. Više javno tužilaštvo nije izdala nalog nižem tužilaštvu, kao što je to bio slučaj prilikom napada na Miloša Pavlovića, „studenta koji želi da uči“.
Jedina reakcija došla je od Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM), koja je najoštrije osudila napad i ukazala da je ovo već 11. napad na novinare i medijske radnike u Pionirskom parku, i to u prisustvu policije koja ne reaguje, ili čak asistira nasilnicima. Navodi se da su više puta napadnute TV ekipe KTV, da je novinar Insajdera Stefan Miljuš bio napadnut, da je novinarka Irena Stević sprečena pretnjama da snimi reportažu, te da su napadnuti i novinari N1, Nova S TV, i Kosseva.
Najoštrija kritika usmerena je na ćutanje policije, koja bi, prema zakonu, trebalo da štiti sigurnost svih građana Srbije i omogući im slobodno kretanje. Sa tim je saglasna i penzionisana pukovnica policije, a sada narodna poslanica, Slavica Radovanović, koja je u razgovoru za Nova.rs istakla da policija nikako ne sme da prekrši načela objektivnosti i nepristrasnosti. “Ćacilend, ne znam kako drugačije da ga nazovem, je javno dobro. Ne sme da bude zabranjeno kretanje bilo kojim licima, niti postoji potreba da stoje ograde koje onemogućavaju prolaz. To je veštačka tvorevina Srpske napredne stranke napravljena iz jedinog razloga – da spreči okupljanje ljudi koji bi protestovali protiv politike i odluka koje donosi Aleksandar Vučić”, kaže Radovanović.
Ona se takođe osvrnula na odgovor policajca, koji je YouTuberu rekao da „proba“, što je, prema njenim rečima, bilo „prvo sramota“. Takođe je naglasila da policajci u razgovoru sa njima „negoduju“ zbog svog zadatka, jer su izvučeni iz svojih redovnih službi i dan im je, prema njihovim rečima, mnogo manje plaćen nego dan koji se troši na obezbeđivanje “Ćacilenda”. “Svaki događaj kada policija ne odgovara na poziv građanina koji je napadnut, ko god on bio, zaslužuje osudu”, zaključuje Radovanović, naglašavajući da neko mora da snosi odgovornost za propuštanje primene ovlašćenja.
Na pitanje da li je ulazak u Pionirski park zabranjen, da li je postao privatan posed ili da li je u toku neki skup, zvaničnici i dalje ćute. Redakcija portala Nova.rs uputila je pitanje Ministarstvu unutrašnjih poslova da se izjasni o statusu skupa, kada je prijavljen i koliko će trajati, ali odgovori nisu stigli. Umesto toga, Ministarstvo je obavestilo redakciju da će odgovoriti za 40 dana, što je dvostruko duže od zakonski propisanog roka od 15 dana.
Izvor: nova.rs