Ivan jedini u selu ima ovaj proizvod: Za početak biznisa treba oko 6.000 evra, ali sve se brzo isplati

|

Ivan Krošlak iz Gložana, blizu Bačke Palanke, već 10 godina uzgaja batat, odnosno slatki krompir, isključivo za domaće tržište.

Trenutne klimatske prilike idealne su za berbu, jer batat, kao tropska biljka, ne podnosi hladnoću. Krošlak se stoga trudi da završi berbu i proda svoje proizvode do decembra, jer kada temperatura padne ispod 12 stepeni, prostorije za skladištenje moraju biti zagrejane.

Iako batat uspešno raste na našim njivama i u peskovitim područjima, nije previše rasprostranjen među povrtarima, iako je poznat u domaćoj ishrani. To je možda zbog njegove veće cene u odnosu na običan krompir, koji se u velikim trgovinama prodaje po ceni od 300 do 400 dinara po kilogramu, dok je na veleprodaji upola jeftiniji.

“U Gložanu batat samo ja proizvodim i gaje ga još u tri mesta, Gospođincima, Kaću oko Novog Sada i u Šapcu”, kaže za Dnevnik Ivan i dodaje:

“Prodajem ga po restoranima, velikim trgovinama, prodavnicama zdrave hrane, kvantaškim pijacama i od kuće, gde je i najjeftijiji – 250 dinara kilogram. I u proteklih 10 godina nije mi se dogodilo da ga nisam rasprodao do decembra, pa očekuje da tako bude i ove sezone”.

Ideju za gajenje batata dobio je od kuma iz Hrvatske i, kako kaže, vremenom je širio proizvodnju. Počeo da proizvodi i sadnice i na kraju odnedavno pokrenuo i proizvodnju rakije batatovke, jedinstvene po tome što je niko više ne pravi ni na domaćem ni na stranom tržištu i za koju je dobio nekoliko medalja na sajmovima.

“U svesci imam još nekoliko proizvoda i recepata, među kojima su namazi, ali sada promovišem rakiju batatovku, za koju sam obezbedio i gde će se prodavati, a to su pojedine vinoteke i restorani u Beogradu”, naveo je sagovornik.

Po sadnici batat teži oko kilogram, u metar dužni idu tri sadnice, a po hektaru ide oko 25.000 sadnica, koje proizvodi i za to, ističe, treba znanje i iskustvo. Po hektaru za zasnivanje proizvodnje treba 5.000 do 6.000 evra, koje se i vrate, u zavisnosti od prinosa.

Izvor: dnevnik.rs