Hrvatica proterana iz Srbije zbog podrške studentima: Posle 12 godina života u Beogradu, dobila je rok od 7 dana da se preseli

|

Državljanka Hrvatske, Arien Stojanović Ivković, koja je u Beogradu završila Medicinski fakultet, zaposlila se, udala i zasnovala porodicu, suočila se s odlukom srpskih vlasti da joj nakon 12 godina života u Beogradu uskrate gostoprimstvo, proteraju je iz zemlje i zabrane joj ulazak na godinu dana. Za preseljenje celokupnog života dobila je rok od sedam dana.

Arien Stojanović Ivković je u Beogradu završila Medicinski fakultet, zaposlila se i udala za srpskog državljanina sa kojim ima malo dete. Više od decenije živela je u srpskoj prestonici i nikada nije imala problema sa boravkom u zemlji.

Sve do 8. aprila ujutro, kada ju je pozvao inspektor iz Uprave za strance, obavestivši je da dođe u prostorije policije i uveravajući je da je s njenim boravkom sve u redu. Arien za N1 kaže da je u policiji zatekla više inspektora, uključujući i onog s kojim je prethodno razgovarala. Tamo joj je uručen akt kojim se ukida ranije odobren privremeni boravak i zabranjuje ulazak u Srbiju na godinu dana, tj. do 8. aprila naredne godine.

„Time je prestala da važi i radna viza koju sam imala za rad u Srbiji“, dodaje ona.

U obrazloženju odluke, navodi se da je “organ nadležan za zaštitu bezbednosti Republike Srbije dostavio procenu da boravak državljanke Hrvatske Ivković Stojanović Arien predstavlja neprihvatljiv bezbednosni rizik.”

MUP se pozvao na član 66. stav 1 Zakona o strancima, koji predviđa da strancu može biti ukinuta dozvola za privremeni boravak i zabranjen ulazak u zemlju ako se naknadno sazna da postoji jedan ili više razloga za odbijanje zahteva za boravak.

„Po čemu je tačno bezbednosni rizik mlada lekarka koja radi u osiguravajućoj kući na proceni štete nastale usled telesnih povreda – ni sama ne znam“, kaže Arien. „Moj život se svodi na posao, vrtić, dete, porodicu i, ako stignem, odlazak na poneki veći studentski protest.“

Arien veruje da je upravo njen aktivizam i podrška protestima razlog za ovu odluku. Kao lekar, osudila je ulazak predsednika Aleksandra Vučića u Jedinicu intenzivne nege i dodirivanje povređenih u požaru u Kočanima bez rukavica, što je podelila na društvenim mrežama.

Srpska policija dala joj je rok od sedam dana da napusti zemlju i rok od 15 dana da uloži žalbu, ali žalba ne odlaže izvršenje rešenja.

„Možda ću ostati bez posla, možda ću morati da odvedem dete sa sobom, što znači da neće viđati oca, ići u vrtić“, navodi Arien u razgovoru za N1.

Zbog zabrane ulaska, neće moći da dovodi dete, koje ima dvojno državljanstvo, u posetu porodici u Srbiji, a kontakti će zavisiti od njihove mogućnosti da dođu u Hrvatsku.

Arien se obratila Ambasadi Republike Hrvatske u Beogradu i najavila žalbu na odluku srpskih vlasti.

Kako nezvanično saznaje N1, Arien nije usamljen slučaj i više hrvatskih državljana je, umesto dozvole za privremeni boravak, dobilo zabranu ulaska u Srbiju.

N1 je kontaktirao MUP Srbije u vezi s ovim slučajem, ali odgovor do objavljivanja ovog teksta nije bio dostavljen.

Izvor: nova.rs