Goran Raspor iz Hrvatske ima filmsku životnu priču. Od samog rođenja postao je beskućnik, život ga nije mazio a on je kao mali morao da se susreće sa raznim stvarimo. Majka ga je ostavila sa samo 2 meseca ispred prodavnice i to u kesi za hleb i od tada mu više nikada nije pružila ljubav, toplinu i podršku.
“Izvadila je veknu hleba i mene ubacila u platnenu vreću. Trgovac je zvao policiju i Socijalnu službu, došli su po mene, onda su me odvezli u jaslice na Potok do treće godine. Od treće do 14. godine sam bio u Domu za nezbrinutu decu Lovran. Od 14. do 18. u Centru za odgoj i sa 18 godina i pet dana opet na ulici”, započeo je Goran svoju životnu priču.
Poželeo je da sazna svoje poreklo, gde su mu koreni i ko su mu roditelji, te je u 32-oj pronašao majku.
“I ja nazovem mamu, u telefonskom imeniku sam našao njeno ime i prezime, a ona je rekla: ‘Šta ti hoćeš od mene?’. Ja sam rekao ništa, samo da vidim ko ste, šta ste… Tad mi je rekla da ne želi da ima posla sa mnom. Pa sam je pitao da li zna ko mi je otac, a ona je rekla: ‘Otac vam je na Rabu.’ Ja sam rekao dobro, kako se zove, ona kaže tako i tako i ja u imenik, pošto vidim da ona nije uopšte bila zainteresovana za mene i tad sam nazvao oca i on je došao…”
A onda se ponadao da će dom i utočište pronaći kod oca.
“Njegova žena je navaljivala da ja dođem da živim sa njima na Rab. Radio sam u pekari i živeo sam tamo i brinuo se o njima, jer su oni doživeli jednu tragediju. Izgubili su dete u saobraćajnoj nesreći na motoru. Ja sam tek sa 32 godine shvatio šta znači imati oca ili majku. Do tada ja to nisam znao uopšte, za mene je to bila nepoznanica…”, rekao je Goran.
Živeo je sa porodicom njegovog oca 10 godina, sve dok se otac nije razboleo i preminuo.
“Ja sam pitao njegovu ženu da li hoće da se ja iselim, ona mi je rekla ‘Ne, ne treba, ti si moj sin’, međutim nakon godinu dana ona mi je promenila bravu. Ja dolazim iz pekare, noćna smena, stavljam ključ, a ne mogu da uđem u kuću. Šta je ovo? Kucam, a kaže ona – ti tu više ne stanuješ. Najradije bih da ih nikada nisam ni upoznao. To je žalosno, ali je tako”, rekao je Goran koji je tada opet ostao bez krova nad glavom:
“Kada je otac umro ja sam tada pokrenuo ostavinski postupak i obratio sam se udruženju Oaza koja se brine za beskućnike, oni su me primili, a postupak i dalje traje”, rekao je Goran za HRT 2020. godine. “Od grada sam dobio nužni smeštaj”, rekao je Goran.
Kako je saznao, roditelji su ga ostavili jer su bili premladi i nisu hteli bebu i on im ne zamera.
“Program grada Rijeke je dobar što se tiče beskućnika. Imaš gde da se obučeš, da se okupaš i da spavaš. Ako ćeš poštovati ta neka njihova pravila igre to nije nikakav problem. Uglavnom su ovde beskućnici stariji ljudi. Od 50 do 70. Što si stariji, to je teže. Uvek čekaš neki papir da li ćeš dobiti penziju, pa da izađeš ili neku imovinu. To čekanje nije lako. Uglavnom borba – život je borba! Nisam zamišljao nijedan drugi život, ovaj je dobar. Takav je, trnovit, bolan, ali to je život. Bilo bi lepo da sam imao porodicu, da nisam beskućnik, ali mi ne biramo roditelje, to je na njima”, zaključio je Goran.
Izvor: stil.kurir.rs