Gastarbajterka se javila iz Brisela pa otkrila kako se sada živi tamo: “Izgubiš ceo dan na poslu” – Otkrila kolike su plate i troškovi

|

Jedna od mnogih koja je ostavila sve u svojoj rodnoj zemlji i potražila sreću u inostranstvu je i žena iz Hrvatske, koja već četiri godine živi u Briselu u Belgiji. Sada je odlučila da ispriča kako to izgleda.

Kako je objasnila, dok je u Hrvatskoj zbog velike kuće samo struju plaćala 800 kuna (12.500 dinara), u Belgiji je to malo drugačije.

“Na primer, u jednom soliteru od 15 spratova, za stan od 50-ak kvadrata, struja košta mesečno 50-ak evra, plin koji se koristi samo za kuvanje 12 evra, a troškovi vode, plina odvoza smeća, čišćenja zgrade i lifta se dele na sve stanare zgrade i koštaju, na primer, 450 evra za tri meseca”, ispričala je ona.

Verenik i ona na mesečnom nivou za hranu izdvajaju oko 350 evra, a jedan pun rezervoar goriva košta ih 75 evra. Upoređujući to sa Hrvatskom gde je mesečno izdvajala 1500 kuna (23.400 dinara) za hranu i 169 kuna (2.600 dinara) za neograničen internet, internet u Belgiji plaća 52 evra. Platom je, kaže, zadovoljna.

“Minimalna bruto plata u Belgiji je 1.842,28 evra. U Belgiji plata uvek zavisi od radnih sati, rade li se noćne, prekovremeno ili vikendi. Na primer, medicinski tehničari i medicinske sestre imaju 1800 evra, plus ako rade vikende, prekovremeno i noćne, plata je veća, onda je oko 2.000-2.500 evra. Profesori imaju od 1600-1800 do 2000 evra platu, doktori specijalisti oko 5000 evra, hirurzi oko 10.000 evra pa naviše, a IT oko 5000 evra. Prosečni radnik ima oko 1800 evra platu. Traženi su farmaceuti, inženjeri, radnici u preradi hrane i pića te u proizvodnji transportne opreme”, otkrila je gastarbajterka.

Međutim, Hrvatica primećuje da njena domovina ima mnogo kvalitetniju hranu, kao i bolju natalnu politiku jer žene u Belgiji najčešće moraju da rade i do nedelju dana pre porođaja i dobijaju tek nekoliko meseci porodiljskog odsustva.

“Kada sam tek došla u Belgiju, prvi šok mi je bio da se uz kafu nikad ne daje čaša vode besplatno. Tako umesto 3,5 evra za kapućino, platite na kraju sedam evra kafu i flašu vode”, objasnila je Hrvatica, a najteže u Belgiji joj pada dugo radno vreme.

“Nedostaje mi kraće radno vreme jer se kod njih radi od 9 do 18 gde si zapravo ceo dan na poslu, iako sam prihvatila to. Odeš ujutru na posao i vratiš se uveče kući”, ispričala je Hrvatica.

Izvor: kurir.rs