Nakon što je 5. jula u Zagrebu održan koncert Marka Perkovića Tompsona, tokom kojeg su on i mnogi prisutni nosili ustaška obeležja, a Vlada Hrvatske podržala događaj, izostala je zvanična reakcija Evropske unije. Međutim, Evropska komisija je u pisanom odgovoru za Kurir poručila:
„Osuđujemo sve izraze fašizma koji nas podsećaju na najmračnije periode evropske istorije. Odgovornost je na vlastima da istraže govore mržnje.“
Ova izjava stigla je dan nakon što je predstavnik Komisije, u prvoj reakciji, rekao: „Nemamo komentara za sada.“ Redakcija Kurira ipak je insistirala na odgovoru, pa je 7. jula poslala zvaničan upit tražeći stav Komisije o porukama koje su poslate sa koncerta.
U mejlu su, između ostalog, postavljena sledeća pitanja:
„Događaj o kome je reč izazvao je značajnu zabrinutost javnosti zbog elemenata u performansu koji su, čini se, promovisali poruke povezane sa ekstremističkim ideologijama.
U svetlu predstavljenog repertoara i tema koje se prenose tokom koncerta, tražimo stav Komisije o tome da li je takav sadržaj kompatibilan sa osnovnim vrednostima Evropske unije. Konkretno, cenili bismo vašu procenu da li ovaj događaj, s obzirom na očigledno promovisanje simbola i retorike povezane sa nacizmom, zaslužuje odgovor ili osudu institucija EU.
Verujemo da bi jasan stav Evropske komisije o ovom pitanju pružio važne smernice u reafirmaciji posvećenosti EU borbi protiv govora mržnje i očuvanju demokratskih vrednosti.“
Na ovaj upit, odgovor iz Evropske komisije stigao je dan kasnije:
„Osuđujemo sve izraze fašizma koji nas podsećaju na najmračnije periode evropske istorije. Na nivou EU imamo Okvirnu odluku o borbi protiv rasizma i ksenofobije. Ona obavezuje zemlje članice EU da kriminalizuju govor mržnje. Ovo uključuje javno podsticanje na nasilje ili mržnju protiv pojedinaca ili grupa na osnovu rase, boje kože, vere, porekla ili nacionalnog ili etničkog porekla.
Takođe obavezuje države članice da kriminalizuju javno odobravanje, poricanje ili grubo banalizovanje zločina kao što su genocid, zločini protiv čovečnosti i ratni zločini. Odgovornost je nacionalnih vlasti da istraže i reaguju na svaki pojedinačni incident navodnog govora mržnje ili zločina iz mržnje, u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom koje transponuje Okvirnu odluku.“
Time je Evropska komisija, iako bez direktnog komentara na konkretan događaj, poslala jasan signal o očekivanjima koje EU ima od svojih članica u vezi sa borbom protiv govora mržnje i očuvanjem evropskih vrednosti.
Izvor: kurir.rs