Evropa se sprema za poplave, u Hrvatskoj sneg: Meteorolog Sovilj otkrio šta čeka Srbiju – “Ovaj ciklon je gori od superćelijske oluje”

|

Centralna Evropa ovih dana se uveliko sprema za najveće poplave u poslednjih nekoliko decenija zbog prolaska ciklona, koji se očekuje ovog vikenda. Češki i poljski meteorolozi ističu da bi u nekim delovima njihovih zemalja moglo pasti do 400 litara kiše po kvadratnom metru u naredna četiri dana. U Austriji i Slovačkoj očekuje se oko 200 litara. U Zagrebu je do jutra palo oko 50 litara kiše po metru kvadratnom i zbog jakih padavina Sava se izlila iz korita. U Hrvatskoj su pale i prve snežne pahulje.

Šta u svemu tome može da očekuje Srbija, pitanje je koje građani često postavljaju, a na koje je odgovor dao meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Slobodan Sovilj.

On je za Nova.rs objasnio šta se to tačno dešava s vremenom u Evropi i kakvo nam vreme dolazi.

“Sa izmeštanjem centra ciklona u oblasti Karpata, a potom i u Panonsku niziju gde će ciklon biti stacioniran tokom predstojećeg vikenda, oblast sa veoma obilnim padavinama protezaće se od Moldavije i zapada Ukrajine preko juga Poljske, Slovačke, istočne Češke i Bavarske sve do Austrije i Mađarske, gde će padavine biti najobilnije. Mestimično će pasti od 100 do 300 mm kiše za 48 sati uz obilan sneg u Alpima i olujni vetar širom ovog područja”, započinje Sovilj.

Meteorolog kaže da tako velike količine padavine ne mogu proći bez posledica u navedenim područjima, naročito u Austriji i Češkoj.

“Nadležne službe u ovim oblastima uveliko upozoravaju na rizike od poplava, odrona i klizišta, dok će velike količine snega u Alpima zaustaviti saobraćaj i onemogućiti akcije spašavanja, uz očekivane materijalne štete na sistemima za prenos električne i toplotne energije i drugim objektima”, navodi meteorolog.

Na društvenim mrežama i po nekim portalima ciklon je imenovan kao Boris, ali kako objašnjava sagovornik “Nove”, prema preporukama Svetske meteorološke organizacije, vantropskim ciklonima se ne dodeljuju imena, tako da ovaj naziv nije zvaničan.

Pošto je počelo da se govori o ovom ciklonu, mnogi su odmah pomislili da se radi o nekoj novoj superćelijskoj oluji. Ipak, ispostavja se da nije tako – ovo je još opasnije.

“Superćelijske oluje su grmljavinski oblaci neuporedivo manjih razmera od vantropskog ciklona koji će za dane vikenda uslovljavati obilne padavine u delovima srednje Evrope. U pitanju su dve potpuno različite meteorološke pojave. Ponekada cikloni mogu inicirati ovakve oluje, naročito duž frontalnih zona u letnjem periodu ili u oblasti mlaznih struja u atmosferi, ali u ovom slučaju padavine koje se očekuju biće pretežno iz dubokih slojastih oblaka koje zovemo nimbostratusi i koje nemaju dodirnih tačaka sa superćelijskom olujom”, objašnjava meteorolog Sovilj.

Taj ciklon sada se kreće u pravcu Srbije. Pitanje je šta to tačno znači i da li treba da strahujemo.

“Oblačni sistem koji je uslovio veoma obilne padavine na zapadu regiona i duž Jadrana jutros je stigao i do Srbije, ali oslabljen, pa se u većem delu naše zemlje danas očekuje od pet do 20 mm kiše, a samo u oblasti lokalnih popodnevnih pljuskova i grmljavina više od 20 mm padavina. U Srbiji se ne očekuju tako velike količine padavina kao u oblastima koji se nalaze severnije od naše zemlje, ali će padavine usloviti veće poraste vodostaja na Dunavu koji su trenutno u domenu srednje niskih vrednosti”, objasnio je Sovilj.

RHMZ je izdao tri upozorenja i pokazao kako će se ciklon kretati kroz Srbiju u danima vikenda. Za celu teritoriju Srbije je na snazi žuti meteo-alarm, dok će u nedelju dobar deo Srbije biti pod narandžastim meteoalarmom. Dakle, razloga za preveliku paniku nema.

Izvor: nova.rs