Dolar prestigao jutros evro i u Srbiji: Američka valuta u rastu, a razlika u srednjem kursu je baš primetna

|

Dinar je danas neznatno promenio vrednost prema evru i zvanični srednji kurs je 117,3121 dinar za jedan evro, saopštila je Narodna banka Srbije.

U četvrtak, dakle pre samo 3 radna dana, jedan evro je vredeo 117,3 dinara, a dolar 117,7 dinara. Jutros je vrednost američke valute naglo porasla.

Jedan evro i jutros vredi 117,3 dinara, a jedan dolar čak 121,7 dinara.

Dolar je danas porastao na najviši nivo u odnosu na evro posle 20 godina. Kada se vratimo samo godinu dana unazad, sećamo se da je vrednost dolara iznosila jedva 100 dinara. U julu prošle godine jedan dolar vredeo je 99 dinara, a jedan evro 118 dinara.

Prethodne nedelje američka centralna banka (FED) podigla je referentnu kamatu za 0,75 procentna poena.

Banke u skoro svim zemljama suočavaju su sa sličnim kompromisima, dok podižu kamatne stope kako bi se izborile sa sopstvenim problemima sa inflacijom.

Evropska centralna banka podigla je ranije ovog meseca 3 ključne kamatne stope za tri četvrtine procenta (po 0,75 odsto), što je do sada najveće povećanje za 19 zemalja koje koriste evro.

Čarli Manger, glavni saradnik američkog multimilijardera Vorena Bafeta, i dalje je jedan od najcenjenih ekonomskih savetnika u Sjedinjenim državama iako je napunio 98 godina. S obzirom da se sve više piše i govori o velikoj ekonomskoj krizi koja će uskoro zahvatiti čitav svet, a koja svoj koren ima i u ratu u Ukrajini, Manger je dao svoju procenu, koja nije nimalo svetla.

Manger tvrdi da je jedna od najopasnijih stvari koje države sada mogu da rade, naročito SAD, jeste nekontrolisano štampanje novca, kako bi se zauzdala kriza i umirilo stanovništvo. Ali, po njemu, to je kratkoročno rešenje problema koje predstavlja uvod u mnogo dublju krizu.

Kako je objasnio, državna potrošnja koristi prednost lake monetarne politike jer vodi lakom zaduživanju bez mnogo povećanog oporezivanja. Manger upozorava da je suštinski problem ovakve monetarne politike da vlada gubi fiskalno ograničenje.

On kaže da se javljaju ogromni politički rizici kada vlada uništi kupovnu moć valute, moć zarade i vrednost štednje. Svaka zapadna zemlja može biti u opasnosti da na vlast dođe jak čovek koji obećava da će rešiti sve ekonomske probleme i koji je nagrađen odanošću birača kada to pokuša. Manger kaže da na kocki nije samo krah berze već najavljuje potpuno ekonomsku propast i rizik od političke nestabilnosti, piše Mondo.

On predviđa da će američki dolar verovatno pasti na nultu vrednost tokom sledećeg veka.

“Ovo nije tako ludo kao što zvuči. Američki dolar je izgubio preko 96 odsto svoje vrednosti od osnivanja Federalnih rezervi. Takođe je izgubio 86 odsto svoje vrednosti od 1971. godine kada su SAD napustile zlatni standard. Ovo bi trebalo da bude znak dugoročne opasnosti od inflacije za štedne račune koji nisu uloženi u sredstva”, objasnio je Manger.

Izvor: blic.rs