Smanjena nezaposlenost u šabačkom kraju, koja je rezultat otvaranja više fabrika stranih investitora, dovela je do toga da problem sezonske radne snage postane izraženiji nego ranije.
Zbog toga vlasnici plantaža voća i povrća počinju da angažuju sezonske radnike značajno pre početka berbe, kako bi uspeli da na vreme završe sve potrebne poslove. Angažovanje sezonaca sve češće se obavlja putem „grupovođa“, preduzimljivih pojedinaca koji najčešće koriste društvene mreže kako bi našli radnike.
“Dogovor se ne postiže lako. Gazde kukaju da im je skupo, a ja ne mogu da pronađem radnike da rade za malu dnevnicu. Imam i troškove za gorivo jer ja organizujem prevoz i svakog radnika pokupim ispred kuće i vraćam sa posla”, ispričao je jedan organizator, ali nije želeo da otkrije visinu svojih troškova.
Za težak posao berbe jagoda u šabačkom kraju, sezonci mogu da zarade između 4.000 i 5.000 dinara dnevno, zavisno od toga da li rade u grupi ili pregovaraju direktno sa gazdama.
“Malo je za deset sati rada, ali je važno da ima posla i da grupovođa pošteno isplati dnevnicu. Gazde ne plaćaju hranu pa mora nešto od kuće da se ponese, ne možeš ceo dan raditi gladan. Da li ćeš grickati štapiće i čips ili poneti hamburger, tvoj je izbor, ali u svakom slučaju je za toliko zarada manja”, kazao je jedan berač u Pocerskom Pričinoviću.
„Grupovođe“ su postale nezamenjive u organizaciji sezonskih poslova. U mačvanskim selima ističu da bi bez njih mnogi poslovi, poput berbe duvana, ostali neobavljeni, jer od leta do novembra dovode sezonske radnike sa juga Srbije, iz Preševa i Bujanovca.
Izvor: telegraf.rs