Poslednja tužna vest koja nas je pogodila jeste smrt Miodraga Kostića, koji je preminuo u 65. godini života, ostavivši iza sebe troje dece. Srpski biznismen neće biti sahranjen u Aleji velikana, već u Aleji zaslužnih građana, kao mnoge druge poznate ličnosti.
Mnogi Beograđani nisu svesni da postoji razlika između dve Aleje u Ruzveltovoj. Često dolazi do zabune između starije – Aleje velikana, i mlađe – Aleje zaslužnih građana, jer su na obe lokacije sahranjene značajne ličnosti iz srpskog i jugoslovenskog društva.
„Nastale su u drugačijim društvenim okolnostima – u Aleji velikana je akcenat na porodici i naslednicima, dok se kod Aleje zaslužnih građana ličnost izdvaja iz društva kao jedinka i ne sahranjuje sa članovima porodice”, objašnjava za BBC na srpskom Violeta Obrenović, istoričarka umetnosti preduzeća Pogrebne usluge.
Obrenović dodaje da Aleja velikana, izgrađena 1920-ih, baštini tradiciju 19. i 20. veka, te da pored doprinosa društvu sahranjenih ličnosti, prepoznaje i značaj njegovih potomaka.
„To je bila prvobitna ideja kada se cenila porodica kao jedinica društva”.
U Aleji zaslužnih građana, jedni pored drugih počivaju glumci, književnici, pesnici, sportisti, pevači, političari i značajne ličnosti drugih zanimanja.
Za razliku od Aleje velikana, gde se danas sahranjuju samo potomci, pogreb u Aleji zaslužnih građana reguliše se gradskom Odlukom o uređivanju i održavanju groblja i sahranjivanju.
Osim nosioca najviših državnih odlikovanja, članova Srpske akademije nauka i umetnosti i počasnih građana Beograda, u Aleji mogu počivati i osobe koje predlože relevantna udruženja kojima su pripadali i njihove porodice.
„Gradonačelnik grada Beograda, može izuzetno odlučiti da i drugo lice može biti sahranjeno u posebne parcele, koje je u toku života bilo istaknuto u oblasti u kojoj je delovalo”, piše u Odluci.
Izvor: hellomagazin.rs