Mnogo je hobija koji prerastu u dobre i unosne poslove. Jedan od takvih primera je i Velimir Tošanić koji u zlatiborskom selu Tripkova ima jedinstvenu zanatsku radionicu u kojoj se stvaraju neobični predmeti od stakla i to uz pomoć retke „tifani“ tehnike.
„Pre više od tri decenije sam boravio u Nemačkoj i tad sam se prvi susreo sa radom na staklu upravo na taj način. To je jedna od najzahtevnijih tehnika, jer se staklo kupuje u tablama i posle od njega pravite šta god poželite. Ono što je prilikom obrade, na ovaj način neophodno, jesu preciznost, strpljivost, ali i umetnički dar. Svaki delić mora ručno da se obradi i tek onda da se sklopi u celinu“, započinje priču Velimir.
Velimirova dela obišla su ceo svet – krase vile u Rusiji, dvorce na obali Baltičkog mora, prešla su okean i stigla čak do velelepnih građevina u Americi. Velimir od stakla može da napravi bilo šta – lampu, luster, ukrasne predmete, šarene prozore i vitraže ogromnih veličina. Osim tifani tehnike, naučio je kako da svoje radove išara peskom, ali i princip fuzionisanja, kada se staklo peče u peći da bi dobilo određeni, željeni oblik. Kada je početkom devedestih počinjao ovim da se bavi, doživljavao je to kao hobi, međutim brzo je preraslo u ozbiljan porodičan biznis.
„U doba velike inflacije moja mesečna plata je bila tri marke, a ja sam baš tada pogodio posao u Peći za 15.000 maraka i to je presudilo da ozbiljnije pristupim ovom poslu i da on postane moj izvor prihoda. Dobar glas daleko se čuje, pa su porudzbine stizale sa svih strana. Najlepši i najveći vitraži urađeni su tamo gde nismo imali dozvolu da snimamo, a to je kuća Slobodana Miloševića u Požarevcu, kao i vile na Dedinju, čiju su vlasnici javnosti nepoznati ljudi“, kaže ovaj zanatlija sa Zlatibora.
Njegovu radionicu posećuju mnogi umetnici, slikari i vajari. Velimir organizuje i radionice na kojima se uči obrađivanje stakla tifani i drugim tehnikama. Kao pravi lokalpatriota najviše je ponosan na vitraže koje je uradio za Gradsku kuću u Užicu i zgradu opštine u Čajetini.
Izvor: kurir.rs