Ana Brnabić izjavila da studentima “neće značiti” diplome, profesori uzvratili: “A šta ćemo sa kupljenim diplomama?”

|

Nakon gotovo četiri meseca blokada fakulteta širom Srbije, studenti ne odustaju od svojih zahteva, dok profesori uglavnom pružaju podršku, dok vlast nastoji da uguši proteste i zastraši buduće akademce. Naime, predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je da studentima, posebno onima sa Medicinskog fakulteta koji su u blokadi, “diplome neće značiti”. Na to su joj profesori univerziteta odgovorili da ako “njena diploma nije problematična, neće biti ni njihova”.

Očigledno, državi je lakše da zastrašuje studentima o “nevažećim” diplomama, oduzimanjem plata i različitim pretnjama, nego da ispuni njihove zahteve, smatraju profesori koji su govorili za Nova.rs.

“Izjave da diplome studentima koji blokiraju fakultete neće značiti i da su bezvredne, još su jedan oblik pritiska vlasti. Njihove diplome će naravno biti verifikovane na pravi način, tu nema spora. Vlastima bi bilo bolje da se okanu dece i pozabave ispunjenjem zahteva i radom institucija”, izjavio je prof. dr Radan Stojanović, profesor farmakologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. “Izgleda da sa kupljenim diplomama nema problema, ali sa ovima će biti, pa to nije tako. Vlastima je izgleda lakše da se bave zastrašivanjima oduzimanjem plata i pritiscima, nego da jednostavno ispune zahteve. Mi smo u ovoj državi prošli kroz bombardovanje, kada je sve bilo stopirano, a i tada je bilo studenata medicine, i svi su završili fakultete i specijalizacije. Sve se stiglo tada, kao što će se stići i sada”, objašnjava prof. dr Stojanović.

Deo javnosti stalno ističe problem “gubljenja godine i gubljenja jedne generacije lekara” zbog blokada.

“Ne slažem se. Mislim da nismo ništa izgubili, već smo dobili jednu generaciju mislećih ljudi. Ovo je dobijena godina i dobijena generacija mladih ljudi koja je podigla čitavo društvo na noge. Ova deca su nam pokazala da se bore za prave vrednosti. Svi smo svedoci njihovih akcija i vidimo da nema sela kroz koje nisu prošli i čoveka kojem se nisu obratili. Nastavni programi mogu se uvek srediti. Čovek se uči kroz život, a specijalizacije uvek mogu da se završe. To što fakultet ne radi sad nije najvažnije, dok god se studenti bore na ovaj način i za prave ciljeve”, naglašava prof. dr Stojanović.

Pritisci režima svakog dana postaju sve snažniji, a posebno se usmeravaju na Medicinski fakultet.

“Medicinski je jedan od retkih fakulteta koji će ponovo stupiti u generalni štrajk. Mi smo veliki fakultet, čiji zaposleni i u normalnim uslovima pate od nedostatka potpune slobode. Možda napadi na Medicinski fakultet, koji su među predstavnicima vlasti učestali, pokazuju da lekari i dalje imaju neki autoritet, da smo im bitni i da im je stalo šta će biti sa nama, čim nas toliko pominju i odjednom se mnogo brinu za lekare”, kaže profesor Stojanović.

Šta ćemo sa “kupljenim diplomama”?

Kada su u pitanju “sporne diplome”, profesori poručuju predsednici Skupštine da prvo pogleda svoju.

“Ako predsednica Skupštine Srbije nema problem sa svojom diplomom, onda ne vidim razlog zašto bi ove generacije imale bilo kakvih problema kad diplomiraju. Iza svake ocene koju sam dao i koju ću dati stojim svojim potpisom i ne odustajem od podrške studentima”, kaže za Nova.rs Milan Bjelica, profesor na Elektrotehničkom fakultetu UB. Studenti svih fakulteta završavaju studije u različitim periodima, pa kakve to sad veze ima sa blokadama?

“Nigde u zakonu ne piše da morate diplomirati u roku od pet ili šest godina. Vaša diploma pokazuje da ste završili fakultet, postoji i dužina studiranja, naravno, ali nije presudna za znanje. Zašto diploma aktuelnim studentima ne bi važila? To je apsurd. Pa, ne završavaju svi medicinu za šest godina, bilo bi smešno pričati o tome. U jednoj generaciji lekara polovina možda završi u roku studije. Naša nastava se sastoji od teoretskog dela, predavanja i vežbi koje radimo sa pacijentima i koje mogu uvek da se nadoknade”, objašnjava dr Dejan Filimonović, profesor na Medicinskom fakultetu UB. “Imali smo bombardovanje, pa koronu, i sve je to fakultet preživeo, pa će i blokade. Generacije lekara stižu svake godine jer to sve zavisi od čoveka, a ne od fakulteta. Medicinu upisuju mahom najbolji đaci jedne generacije, pa ne sumnjam da će oni sve nadoknaditi. Ne treba potcenjivati te ljude, oni su mladi, ali vrlo dobro znaju šta hoće”, naglašava prof. dr Filimonović.

Ako ove diplome studentima neće značiti, šta je onda sa onima od ranije? “Ako je to što predsednica Skupštine kaže istina, pa to onda znači da ni diplome koje su studenti stekli tokom korone ili nakon bombardovanja ne znače ništa, jer su i tada pravljeni višemesečni prekidi nastave”, kaže Vanja Bajović, profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu.

Podsetimo, Ana Brnabić, predsednica Skupštine Srbije, govorila je pre dva dana o situaciji na Medicinskom fakultetu. Tom prilikom istakla je da ovoj generaciji od oko 7.000 studenata Medicinskog fakulteta “više diplome neće značiti”. “To isto znači da neće moći da učestvuju na različitim istraživačkim projektima, neće moći da predstavljaju svoje radove. Njihov celokupan rast će biti onemogućen. Šta mislite, ako je tako prošao Medicinski fakultet, da ostali fakulteti neće proći? Zaigrali su se dekani i rektori”, rekla je Brnabić.

Ipak, od “zaigranih” profesora fakulteta sada čujemo da o “beznačajnim” diplomama nema govora i da će svi studenti koji su u blokadi i na protestima u protekla četiri meseca dobiti svoje diplome, a nastavu, predavanja, vežbe i ispite blagovremeno nadoknaditi. To, međutim, ne važi za “akademce” sa kupljenim diplomama, jer da bi nadoknadili znanje i stručnost, morali bi da se vrate u klupe, pa sve ispočetka.

Izvor: nova.rs