Ako NIS-u budu uvedene sankcije, čekaju nas velike promene: Moguće nestašice, rast cena – Menja se i način plaćanja na pumpama

|

Naftna industrija Srbije (NIS) suočava se sa mogućim uvođenjem američkih sankcija 27. februara zbog većinskog vlasništva ruskog Gasproma. Ukoliko sankcije stupe na snagu, tržište Srbije moglo bi se suočiti s ozbiljnim poremećajima, iako postoje rezerve goriva za tri meseca. Ključna pitanja su: hoće li građani moći da kupuju gorivo, ko će nastaviti saradnju sa sankcionisanom kompanijom i da li preti rast inflacije.

Apel za odlaganje sankcija bez odgovora

NIS je, uz podršku vlada Srbije i Mađarske, zatražio od američkog Odeljenja za kontrolu strane imovine (OFAC) odlaganje sankcija na najmanje tri meseca. Međutim, odgovor još nije stigao.

Zvanične institucije Srbije, uključujući Ministarstvo energetike i Vladu, zasad ne komentarišu situaciju, dok iz NIS-a nema informacija o mogućim posledicama po tržište goriva.

Banke prekidaju saradnju, kartice neće raditi

Prema nezvaničnim informacijama, banke u Srbiji planiraju da ovog vikenda zatvore račune NIS-a i obustave transakcije. Pored toga, druge naftne kompanije poput MOL-a, OMV-a i Eko-a prestale su da kupuju derivate iz pančevačke rafinerije.

Goran Radosavljević, profesor sa FEFA fakulteta, objašnjava da će banke morati da prekinu saradnju s NIS-om kako bi izbegle sankcije. To znači da plaćanje goriva međunarodnim karticama poput Visa i MasterCard neće biti moguće. Domaće banke poput Poštanske štedionice ili Alte banke potencijalno bi mogle nastaviti saradnju, ali uz visok rizik od sankcija.

Plaćanja i poslovanje pod znakom pitanja

Blokada bankovnih računa otežaće NIS-u kupovinu sirovina, isplatu plata i svakodnevno poslovanje. Radosavljević upozorava da bi to moglo dovesti do situacije gde goriva ima, ali ga građani neće moći kupiti.

Povećan rizik od nestašica i inflacije

Sankcije bi mogle izazvati paniku među velikim kupcima goriva, poput javnog prevoza i transportnih kompanija, koji bi mogli praviti zalihe. To bi podiglo cene goriva, što bi lančano dovelo do rasta cena transporta i hrane i izazvalo inflaciju.

Iako Srbija ima rezerve goriva za tri meseca, stručnjaci upozoravaju da bi tržište ipak moglo doživeti poremećaje.

Nada u pozitivan ishod

Radosavljević i energetski stručnjak Željko Marković slažu se da još postoji nada za pozitivan odgovor iz Vašingtona. Ukoliko se to ne dogodi, posledice će biti ozbiljne – ne samo za NIS već i za celokupno tržište Srbije.

Marković dodaje da bi građani mogli nastaviti da plaćaju gorivo gotovinom ili DINA karticama, ali napominje da je situacija i dalje neizvesna i podložna naglim promenama.

Izvor: nova.rs