Pomoćnik ministra za visoko obrazovanje, Aleksandar Jović, izjavio je danas da visokoškolske ustanove krše Zakon o visokom obrazovanju ukoliko ne izvode nastavu i ne organizuju ispite. On je naveo da su predviđene kazne za ovakve prekršaje – od 200.000 do dva miliona dinara za ustanove, dok odgovorna lica mogu biti kažnjena sa iznosima između 5.000 i 50.000 dinara.
U izjavi za Tanjug, Jović je otkrio da je inspekcija Ministarstva prosvete pre dva dana započela kontrolu visokoškolskih ustanova, jer sve nisu dostavile tražene informacije o organizaciji nastave. “Na dopis Ministarstva prosvete od 17. marta u roku je odgovorilo oko 60 odsto visokoškolskih ustanova, dok 46 ustanova nije dostavilo odgovor”, precizirao je Jović. Dodao je da je ovim ustanovama 20. marta najavljen inspekcijski nadzor, koji je započet u utorak. “Republička prosvetna inspekcija poslala je zahtev na 38 visokoškolskih ustanova”, istakao je on.
Inspekcijski nadzor obuhvata traženje informacija o tome da li se nastava i ispiti održavaju, kao i dostavljanje odluka stručnih organa o eventualnim obustavama i kašnjenjima u nastavnom procesu. Takođe, ustanove su u obavezi da dostave ažurirane kalendare nastavnog procesa.
Jović je naglasio da su studenti koji se ne slažu sa blokadama uskraćeni za svoje ustavno pravo na obrazovanje.
“Iako je nesporno da neko ima pravo da izražava svoj stav i protestuje, taj neko ne može u ostvarivanju svojih prava da remeti i krši prava drugih”, istakao je on.
Odgovarajući na pitanje kako zakon tretira štrajkove na univerzitetima i fakultetima, Jović je pojasnio da postoji jasno definisan okvir u pet tačaka. “U ovom trenutku ne odvija se ni konsultativna nastava, a ispiti se organizuju samo delimično. Takođe, neophodno je da studentima budu obezbeđene sve statusne promene, uključujući upis u narednu godinu studija i ostale administrativne procedure”, dodao je.
Govoreći o sudbini akademske godine, Jović je istakao da su visokoškolske ustanove već procenile da su u značajnom kašnjenju i da nije moguće da se ona realizuje na smislen način. “Više ne govorimo samo o tome da ćemo da pomerimo nastavu i uđemo u jun ili jul. Sada mislim da mi ne možemo da završimo akademsku godinu 1. oktobra. Može po Zakonu o visokom obrazovanju da se svaka ustanova prilagodi i krene malo kasnije, ali to utiče i na upis brucoša, odnosno sadašnjih maturanata koji treba da polažu prijemne ispite. Mnogo je pitanja na koje odgovore mogu da daju samo visokoškolske ustanove”, zaključio je Jović.
Izvor: telegraf.rs