Nova javnobeležnička tarifa, koju je usvojila Vlada Srbije, donosi veću vrednost boda, ali i povećanje broja bodova za pojedine usluge. Na primer, određene naknade biće gotovo dvostruko skuplje – sa sadašnjih 600 dinara na 1.440 dinara. Vrednost boda je povećana sa 150 dinara na 180 dinara, kako je navedeno u Izmenama i dopunama javnobeležničke tarife.
Međutim, nije se samo vrednost boda promenila – Ministarstvo pravde je za određene poslove, koje obavljaju notari, podiglo i broj bodova za naknadu troškova. Tako će, na primer, naknada za materijalne troškove, kao što su poštanske usluge, bankovni poslovi, troškovi otvaranja i korišćenja javnobeležničkog računa za stranke, fotokopiranje dokumentacije i izrada overenih prepisa za službenu upotrebu, imati duplo veći broj bodova u nekim slučajevima.
„Za isprave o pravnim poslovima i hipoteci, stranka je dužna da naknadi javnom beležniku troškove u iznosu od 8 bodova (bilo je 4 boda), dok za anekse isprava o pravnim poslovima, nasledničke izjave, punomoćja, saglasnosti supružnika i druge izjave, naknada iznosi 4 boda (bilo je 2 boda)“, navodi se u novom tarifarniku.
Na konkretnom primeru, naknada koja je dosad iznosila 600 dinara (četiri boda po 150 dinara), sada će koštati 1.440 dinara (8 bodova po 180 dinara).
Dvostruko više bodova, i uz veću vrednost, donosi i naknada za materijalne troškove javnog beležnika u vezi sa izdavanjem izvoda iz lista nepokretnosti i lista voda iz baze podataka Geodetskog katastarskog informacionog sistema, na zahtev stranke. U ovom slučaju, stranka je dužna da nadoknadi javnom beležniku troškove u iznosu od 6 bodova (do sada su bili 3 boda).
Pored toga, javni beležnik ima pravo na nagradu za „sastavljanje javnobeležničkog zapisa ili potvrđivanje privatne isprave prema vrednosti predmeta pravnog posla“. Na primer, za sačinjavanje javnobeležničkog zapisa o ustanovljavanju prava stvarne službenosti ili njegovu solemnizaciju, javnom beležniku pripada nagrada u visini od 200 bodova.
Za sačinjavanje jednostrane založne izjave, javnom beležniku pripada nagrada u visini od 50 odsto nagrade (zavisno od vrednosti pravnog posla), ali ukupna nagrada ne može biti veća od 4.000 bodova. Ovaj procenat je do sada bio 40 odsto. Takođe, promenjen je broj bodova za overu potpisa na nejavnoj ispravi (tzv. solemnizacija) – sa dva na jedan.
Nagrada za overu potpisa na nejavnoj ispravi, kojom se potvrđuje da su stranke pravnog posla ili stranke koje daju izjavu svojeručno potpisale ili stavile otisak prsta, iznosi 1 bod po potpisu na jednom primerku javnobeležničke isprave. U tom slučaju, stranka je obavezna da nadoknadi materijalne troškove u iznosu od 2 boda.
Ako se overava potpis lica kao zastupnika pravnog lica ili preduzetnika, pored nagrade od 1 boda po potpisu, javnom beležniku pripada i nagrada od 2 boda po svakom takvom potpisu. Takođe, naknada za materijalne troškove u tom slučaju iznosi ukupno 7 bodova.
Izmenjena je i tarifa za overu prepisa ili fotokopije jedne javne ili nejavne isprave, koja sada iznosi 1 bod za svaku stranicu. Takođe, javnom beležniku pripadaju materijalni troškovi u iznosu od 2 boda.
Novost je i da, u hitnim slučajevima ili kada stranka zahteva obavljanje posla izvan radnog vremena ili neradnim danima, nagrada za javnog beležnika biće uvećana za 30 bodova za svaki započeti sat, ali ne više od 150 bodova. Ranije je ovaj iznos bio 20 bodova za svaki započeti sat.
Za posao koji javni beležnik obavi izvan kancelarije, nagrada se povećava za 20 bodova za prvi započeti sat, a za svaki sledeći započeti sat povećanje je 10 bodova, ali ne više od 150 bodova.
Nagrada se takođe povećava za svaku dodatnu stranku koja učestvuje u sastavljanju javnobeležničke isprave – 10 bodova za treću i svaku narednu stranku, dok će se za učešće pozvanih svedoka, drugih javnih beležnika, prevodilaca i tumača nagrada povećati za 20 bodova po svakom od tih lica.
Međutim, prema novoj Tarifi, javnom beležniku neće pripadati uvećana nagrada za učešće pozvanih svedoka i tumača u sastavljanju javnobeležničke isprave za slabovidu stranku, ili stranku koja nije u stanju da čuje ili govori.
Izvor: n1info.rs