Univerzitet u Beogradu usaglasio je i predstavio studentima dokument u kojem se predlaže rešenje za izlazak iz krize. „Sama inicijativa je tako i naslovljena – Za spas Univerziteta, tako da ga ja vidim kao dokument koji poziva na razgovor i razumevanje“, kaže za N1 profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Branislav Boričić. On dodaje da, iako podržava studente u blokadi, glasao je za onlajn nastavu jer smatra da su blokade „neodrživa forma“.
„Video sam ovaj dokument u nacrtu, nisam imao prilike da utičem na njega, ali dokument koji je usvojen je dobro koncipiran, izbalansiran, vodi računa i o održivosti studentskih aktivnosti, studenata u blokadi. Ali, čuo sam da se o njemu jedan broj studenata u plenumu negativno izjasnio“, rekao je Boričić u “Danu uživo”.
Plenumi FON-a, Ekonomskog fakulteta i Arhitektonskog fakulteta odbacili su ovaj dokument.
„Donekle sam to očekivao, ali naredni korak – mislim da treba napraviti novi napor da između studenata i nastavnika ne dođe do nekog raskola. Ekonomski fakultet je jedan od retkih koji je počeo s nekom vrstom nadoknade, odnosno spasavanjem školske godine“, naveo je.
On podseća da je Ekonomski fakultet od početka protesta bezrezervno podržavao studentske zahteve.
„Tu je bila forma koja se zove blokade, o tome se fakultet nije izjašnjavao, jer bismo sami sebi upali u stomak – nije logično da neka institucija sama sebe blokira, osim u nekim slučajevima, poput štrajka“, dodao je.
Profesor Boričić podržava studente od početka protesta, ali je sada glasao za onlajn nastavu na Ekonomskom fakultetu.
„Možda je suviše banalno poređenje učitelja i lekara prema đaku, odnosno pacijentu. Dakle, mi smo učitelji koji imamo svoju obavezu da đacima pružimo završetak školske godine. U ovom slučaju nismo želeli da pravimo diferencijaciju između studenata na dve strane, ali i onih koji se ne vide toliko, koji se ne eksponiraju ni na jednoj, ni na drugoj strani, a na Ekonomskom fakultetu ima skoro 7.000 studenata. Imate stotine studenata kojima je ostao jedan ispit, imaju svoje životne planove, da započnu posao, nastave master studije, i mislim da to nije fer prema njima, odnosno nije logično da, na primer, visoko obrazovanje bude blokirano već skoro pola godine“, pojasnio je Boričić.
Međutim, kaže, jasno mu je zašto su studenti šest meseci u blokadi. Na pitanje šta kaže svojim studentima u blokadi, koji smatraju da ih je izdao svojim glasanjem za onlajn nastavu, profesor Boričić odgovara: „Koncept same blokade, od početka je bilo jasno, da nije održiv. Ja sam im u nekim obraćanjima rekao – nije ovo sprint, ovo je maraton, morate pripremiti koncept koji će morati da traje dugo, a to znači da na više razboja radite. Za društvene promene koje su studenti započeli, to ne može za tri meseca, potrebne su godine.“
Međutim, neki studenti nastavak nastave vide kao prekid te borbe.
„Nažalost, da, i to je sada veliki problem. Treba da izbegnemo glavnu opasnost, a to je raskol između učitelja i đaka, tim pre što mi zaista sve te njihove zahteve vidimo kao krajnje čiste, nesporne, uzvišene. Ja sam jedan od onih koji od 1991. pa na dalje nisam nijednom propuštao niti proteste, niti želju da se živi u dobrom društvu. I sad da ovakvu zemlju ostavljam svojoj deci“, naveo je Boričić.
Gost N1 kaže i da mu je drago što su studenti artikulisali svoj politički stav.
„Jer “čekajući Godoa” nekoliko meseci, jasna je poruka javnosti poslata – neće biti ispunjeni njihovi zahtevi. Sada je vreme za vanredne parlamentarne izbore, da neka nova vlast poradi na zadovoljenju tih vrlo opravdanih i jasnih zahteva, a zahtevi su – poštujmo zakon“, izjavio je.
Boričić ponavlja da osnovna teza mora da bude – održivost akcija. „Izbori će biti do jeseni, a možda ko zna kada. Jasno je da je besmislen ovaj način borbe na kojem studenti i dalje insistiraju, već bi borba morala da bude održiva“, smatra Boričić.
Izvor: n1info.rs