U jutarnjem programu Kurir televizije “Redakcija”, profesorka dr Valentina Arsić Arsenijević pričala je o svom ličnom iskustvu na dva tzv. mezoplenuma Medicinskog fakulteta, ističući atmosferu, zabrane, kao i sopstvene pokušaje da razjasni pravila i tok donošenja odluka unutar štrajkačkog odbora.
Prisustvovala sam na dva mezoplenuma. Prvi je delovao konstruktivno, bio je to skup studenata i profesora, a glavna tema bila je nadoknada nastave – započela je Arsić Arsenijević. Međutim, drugi plenum na kojem je učestvovala bio je, kako kaže, potpuno drugačije iskustvo:
Drugi mezoplenum na kojem sam bila, za mene je bio šokantan. Snimanje je bilo zabranjeno, ali sam pokušala da snimim. Opomenuli su me, ali sam nastavila. Nakon nekoliko minuta, prišao mi je redar u žutom prsluku i ponovo me opomenuo. Jasno je bilo da su dobro edukovani i obučeni za takve situacije. Pitala sam ko mi, imenom i prezimenom, zabranjuje to, na šta su mi autoritativno objasnili da je to odluka plenuma, i da će se promeniti kada većina odluči drugačije.
Profesorka je napomenula da je primetila želju organizatora skupa da ostanu anonimni:
Oni žele da ostanu neimenovani, a nijednog trenutka nije bilo sumnje u to da će nastava biti nastavljena.
Govoreći o načinu izbora štrajkačkog odbora, Arsić Arsenijević je izrazila ozbiljne sumnje u njegovu legitimnost:
Odgovorno tvrdim da je štrajkački odbor samoizabran. Kolege koje su se prijavljivale same su formirale odbor, a ostali nismo imali pojma o tome. Na ulazu u amfiteatar, jedan kolega me je napao, pitajući zašto to iznosim u medijima.
Takođe je navela primer jedne koleginice iz štrajkačkog odbora koja je odbila da učestvuje u minimalnom obimu rada:
Mlada koleginica, docent na imunologiji, napustila je štrajkački odbor jer je smatrala da ispitni rokovi ne mogu biti deo minimalnog obima rada. Objasnila je da redovno ide na subspecijalizaciju, koja je deo nastavnog procesa, što je licemerstvo.
Profesorka Arsić Arsenijević takođe tvrdi da su roditelji studenata odlučili da reše situaciju pravnim putem:
Roditelji studenata medicine su se organizovali i podneće tužbu protiv fakulteta, u velikom broju.
Govoreći o atmosferi unutar samog štrajkačkog odbora, istakla je nesuglasice i pokušaje blokiranja organizacije ispitnih rokova:
Štrajkački odbor je podeljen. Jedan deo smatrao je da je potrebno organizovati minimalni rad, što smo i obavestili, dok je drugi deo pokušao da spreči tu odluku putem mezoplenuma. To je moj utisak.
Na kraju, profesorka je objasnila da je njen motiv za prisustvovanje bio da čuje glas studenata, ali je prostor bio rezervisan samo za profesorsku raspravu:
To je bio sastanak gde su samo profesori diskutovali, a ja sam došla kako bih čula mišljenje studenata. Njihov odgovor na sve je bio da će se odluke menjati kada ih izglasa većina.
Upozorila je i na atmosferu straha među kolegama:
Profesori koji se ne eksponiraju plaše se pretnji, osveta i sličnog – zaključila je Arsić Arsenijević.
Izvor: kurir.rs