U srpskoj tradiciji, Vaskrs je mnogo više od religioznog simbola; on predstavlja ritual života. To je tiho, ali snažno “Hristos vaskrse”, koje se šapatom prenosi kroz generacije – kroz usne naših baka, majki i nas samih. U tom šaptu, jaje postaje amajlija, a običaji poprimaju snagu zakona.
Zvona vaskrsenja: Početak slavlja
Kada svane dan Vaskrsenja Hristovog, pravoslavni hramovi odzvanjaju. Zvona zvone dugim i širokim tonovima, kako bi obeležila dolazak najvećeg hrišćanskog praznika. Domaćin, zajedno sa porodicom, odlazi na svetu liturgiju, a po povratku kući pozdravljaju se sa:
“Hristos vaskrse!” – “Vaistinu vaskrse!”
Ovaj pozdrav traje sve do Spasovdana. Ukucani se ljube, pali se sveća, kadi se dom, moli se pred ikonom, a potom svi sede za svečanu trpezu.
Crveno jaje, prva mrsna hrana i molitva
U sredini stola nalazi se činija sa jajima, pažljivo ofarbana i ukrašena. Domaćin uzima prvo jaje, a zatim svi ostali, započinjući igru i takmičenje u kucanju jajima, što izaziva radost kod dece i smeh starijih.
Međutim, ovo nije samo igra – to je stari običaj vezan za zdravlje. Na Vaskrs, prvo se jede kuvano vaskršnje jaje pre nego što se jede bilo šta drugo. Svako ko dođe u goste prvo dobija jaje – tek potom kafu, kolače, rakiju.
Još jedan običaj vezan za jaje: detetu treba nežno preći crvenim jajetom preko čela i obraza. Veruje se da će time dete biti crveno, zdravo i veselo tokom cele godine. Jaje se smatralo magičnim simbolom života.
Običaj sa ozbiljnim upozorenjem
Jedan od manje poznatih običaja nosi ozbiljno upozorenje: Na Vaskrs se ne sme zaspati pre ponoći. Verovalo se da će osoba koja zaspi ranije biti pospana, spora i lenja tokom čitavog leta. Zbog toga su se u mnogim krajevima tradicijski budili do ponoći, dočekujući praznik uz sveće, pesmu i molitve. U Rusiji je postojala praksa da se onog ko zaspi neizostavno polije vodom ili baci u reku. Ovaj običaj je bio toliko rasprostranjen da je Sinod Ruske crkve u 17. veku morao da ga zvanično zabrani, zbog njegove opasnosti.
Kada svane dan, a treba ustati u ranu zoru, preporučuje se umivanje vodom u kojoj su potopljeni dren, zdravac, bosiljak i crveno jaje. Ova voda nije obična; to je eliksir vaskršnjeg jutra. Time se deca prskaju po licu kako bi bila zdrava i rumena, dok se devojke umivaju da bi bile lepe i cvetne kao proleće.
Vaskrs u srpskoj tradiciji nije samo verski praznik – to je obnavljanje duha. To je dan kada jaje postaje više od simbola: ono je lek, blagoslov, molitva, dar i svetlost.
Izvor: espreso.co.rs