On je objavio brojeve telefona Ane Brnabić i voditeljke RTS-a: Uhapšen tviteraš Marko Marjanović

|

Policija je danas privela Marka Marjanovića, poznatog na mrežama pod nadimkom Kristal Met Dejmon, zbog objava na društvenim mrežama, a konkretan povod bilo je objavljivanje ličnih podataka novinarke RTS-a Nikoline Rakić i predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić.

Informaciju o privođenju Marjanovića potvrdila je njegova supruga, koja je na mreži X navela da je jutros u Čačku patrola policije došla ispred njihovog porodičnog stana i odvela njenog muža.

„Pre pola sata, nekoliko policajaca je došlo ispred našeg stana u Čačku i privelo @‌good_neighbor (Marka Marjanovića). Iako se tri puta do sada sam odazvao na poziv, i iako je juče obavestio policiju da će danas doći na razgovor, odlučili su da ga privedu i prevezu u Beograd. Ne znamo ni gde ni kada“, napisala je ona na mreži X.

Prema nezvaničnim informacijama, Marjanoviću je određeno policijsko zadržavanje u trajanju od 48 sati.

Ana Brnabić: Dobijam pretnje silovanjem i ubistvom

Dan ranije, predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila je u parlamentu da je njen broj telefona objavljen na društvenim mrežama, te da je, dok je vodila sednicu, primila pretnje silovanjem i smrću.

„Znate li ko je to uradio? Jedan od blokadara koji je šetao ulicama i napadao članove SNS-a jer su imali štand i razgovarali s građanima. Taj isti čovek objavio je moj broj telefona, što je dovelo do toga da dobijem dve pretnje silovanjem i jednu smrću. Isti postupak ponovio je i prema novinarki RTS-a Nikolini Rakić“, rekla je Brnabić.

Reakcija novinarskih udruženja

Udruženje novinara Srbije (UNS) najoštrije je osudilo javno objavljivanje ličnih podataka novinara i urednika RTS-a, ocenivši da takva praksa direktno ugrožava njihovu bezbednost i privatnost. UNS je apelovao na građane da prestanu sa ovakvim ponašanjem, a na nadležne organe da hitno reaguju i kazne odgovorne.

U svom saopštenju UNS je precizirao da je tviteraš sa naloga „Kristal Met Dejmon“ u utorak objavio brojeve telefona novinara RTS-a Nikoline Rakić, Milenka Krišana i Marka Ivasa, uz ironičnu napomenu da ih građani „ne zovu i ne šalju poruke“.

Takođe, UNS je upozorio i na pojavu plakata u Beogradu, na kojima su se nalazile fotografije urednika RTS-a sa natpisom „Traže se“. Među njima su Nenad Lj. Stefanović, Sandra Perović, Miloš Janković, Bojana Mlađenović, Mirjana Brajković i Milica Nedić.

„Svako ima pravo da bude nezadovoljan radom novinara i medija, kao i da javno kritikuje njihov rad, ali je krajnje nedopustivo označavati novinare, deliti njihove privatne podatke i objavljivati plakate sa njihovim fotografijama“, poručili su iz UNS-a.

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) takođe je osudilo ovakve postupke, ističući da oni predstavljaju ozbiljan pritisak na medijske radnike i potencijalno ugrožavaju njihovu bezbednost.

„Građani imaju pravo da kritikuju uređivačku politiku RTS-a i da zahtevaju profesionalno, nepristrasno i odgovorno izveštavanje, posebno kada je reč o mediju koji se finansira iz javnih sredstava. Ipak, ponašanja koja imaju elemente zastrašivanja i javnog targetiranja nisu prihvatljiv oblik društvenog pritiska“, zaključili su iz NUNS-a.

Izvor: kurir.rs