Narodni poslanik Srpske napredne stranke i advokat Vladimir Đukanović podneo je juče Ustavnom sudu predlog za zabranu delovanja „neregistrovanog tajnog udruženja zasnovanog na nasilju“, misleći na studentske plenume univerziteta u blokadi, saznaje portal Nova.
Đukanović u svom predlogu tvrdi da plenumi deluju protivustavno, navodeći da ima čak 27 izveštaja BIA koji dokumentuju višemesečni nadzor, kao i novinske članke iz Informera o navodnim nasilnim događajima. U dokazni materijal uključeni su i transkript izjava profesora Vladana Petrova iz emisije Utisak nedelje i dokument Treće uprave BIA sa oznakom “strogo poverljivo”.
Prema predlogu dostavljenom Ustavnom sudu 10. aprila, a u koji je Nova imala uvid, Đukanović traži da sud utvrdi kako su plenumi sa univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu i Novom Pazaru, a koji deluju na teritoriji cele Srbije, osnovani suprotno Ustavu i zakonima. Takođe, predlaže da im se zabrani delovanje, te da se naloži državnim organima sprovođenje odluke.
U obrazloženju, Đukanović navodi da je reč o tajnom i protivustavnom udruženju koje, kako tvrdi, deluje nasilno, narušava javni red, podstiče na neregularno ponašanje i ugrožava osnovna prava građana. Ističe da je udruženje neregistrovano, bez pravnog subjektiviteta, ali sa jasno definisanom strukturom, mehanizmima odlučivanja i političkim ciljevima.
Kao dokaz, Đukanović navodi:
– 27 izveštaja BIA o višemesečnom nadzoru,
– članke iz Informera koji, između ostalog, izveštavaju o navodnim nasilnim upadima na univerzitete i pretnjama profesorima,
– transkript gostovanja Vladana Petrova u Utisku nedelje,
– obimnu foto i video dokumentaciju,
– dokument Treće uprave BIA sa oznakom „strogo poverljivo“,
– zapisnik o saslušanju saradničkih veza.
Zanimljivo je da su kao zastupnici uz Đukanovića navedeni advokati Jugoslav Tintor i Goran Petronijević.
Tintor je jedan od poznatijih beogradskih krivičnih advokata, često angažovan u slučajevima sa optuženima iz huliganskih i navijačkih grupa, kao i u predmetima najtežih krivičnih dela. Bivši predsednik Advokatske komore Beograda, podneo je ostavku nakon optužbi da je dostavio advokatski dosije pokojnog Vladimira Cvijana BIA-i. Danas je član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije i zastupnik oštećenih devojaka u slučaju protiv Miroslava Aleksića.
Pojedine kolege su ga optuživale da je učestvovao u gušenju pobune u Advokatskoj komori Beograda 2017. godine, zajedno sa tadašnjim ministrom policije Nebojšom Stefanovićem i državnom sekretarkom MUP-a Dijanom Hrkalović.
Paradoksalno, Tintor je u februaru ove godine u izjavi za Euronews javno podržao studentske proteste:
„Podrška studentskim zahtevima nije samo podrška mladim ljudima, već i odgovor na šire društvene probleme. Studentski protesti pokrenuli su legitiman zahtev za promene koje treba da obuhvate celo društvo.“
S druge strane, Goran Petronijević je poznat kao dugogodišnji simpatizer režima Slobodana Miloševića, a kasnije i SNS-a. Devedesetih je bio istražni sudija u Beogradu, upućen na Kosovo uoči NATO bombardovanja 1999. godine gde je istraživao ratne zločine nad Srbima. Nakon promena 2000. prelazi u advokaturu i zastupa optužene za ratne zločine, pripadnike Državne bezbednosti i JSO u postupku za ubistvo premijera Zorana Đinđića. Trenutno je branilac Milana Radoičića u slučaju napada u Banjskoj, septembra 2023.
Za razliku od Tintora, Petronijević je aktivno podržavao ukidanje štrajka u Advokatskoj komori kojim su advokati pružali podršku studentima, podnoseći žalbe i osporavajući odluke o obustavi rada.
Izvor: nova.rs