Cene hrane su uvek aktuelna tema, a ljudi vole da upoređuju koliko šta košta od grada do grada. Statistika jasno pokazuje da su razlike velike. Jedna srpska influenserka podelila je sa svojim pratiocima koliko je koštao ručak u Čačku. Mnogi, pa i ona su bili oduševljeni cenama.
Na društvenoj mreži Instagram jedna Ljubica, podelila je cenovnik iz jednog od najpoznatijih čačanskih restorana. Ovaj restoran posebno je poznat po ukusnom pečenju. Ceo račun bio je 3.080 dinara, pa se zapitala koliko bi sve to koštalo u Beogradu.
Na računu su se nalazile palačinke, praseće pečenje, jagnjeća sarmica, ljuta paprika, voda, rakija, pivo…
– Pošto je velika gužva na putu, rešili smo da napravimo kratku pauzu i ručamo. Seli smo u jednu od najpoznatijih pečenjara u Čačku i šokirali se cenama. Čašica rakije 100 dinara, pečena ljuta 70 dinara, jagnjeće sarmice 200 dinara (dve velike sarme idu u porciju), 600 grama pečenja 1.380 dinara… Kvalitet top.
Ručak nas je koštao 3.080 dinara, a znamo koliko bi koštalo ovako nešto u Beogradu, istakla je ona.
Treba da znate i da vlasnik na to ima pravo. Preciznije, može da odredi cenu i 1.000 dinara za kriglu piva, ili čaj, ili sok ukoliko za to postoji interes, odnosno isplativost i potražnja.
Kafedžije obično alkoholne napitke, sokove i vodu prodaju od pet do deset puta odnosno 500 do 1.000 odsto većoj ceni od nabavne, i tako sebi prave profit. Država se uglavnom ne meša kako ne bi narušila slobodu tržišta i slobodno formiranje cena. Ali ukoliko bi bila reč o osnovnim namirnicama, ili ako bi skok cena bio drastičan može iste da ograniči pod određenim uslovima.
– Prema Zakonu imaju pravo da formiraju cenu prema sopstvenom nahođenju – navodi nam izvor iz resornog ministarstva.
Svaki potrošač ima pravo izbora, može da uđe u kafić, pogleda cenovnik i sam odluči da li mu je prihvatljivo tu da sedne i popije piće. Cene mogu tako da se drastično razlikuju od kafića do kafića, a činjenica je da ih pomeraju sezonski.
Izvor: blic.rs