Ovako će nastavnicima biti isplaćene zarade za februar: Ana Brnabić saopštila konačnu odluku

|

Predsednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić, izjavila je danas da je potpuna obustava nastave prisutna u manje od tri odsto osnovnih škola u Srbiji. Naglasila je da februarska plata zaposlenima u prosveti neće biti isplaćena jednako svima, već će je dobiti samo oni koji su radili.

Brnabićeva je istakla da Srbija ima 1.254 osnovne škole i 1.767 srednjih škola, kao i da velika većina prosvetnih radnika svakodnevno dolazi na posao i ulaže trud. “Oni su heroji ovog vremena”, poručila je.

Govoreći o isplatama plata, postavila je pitanje: “Kako da se onda onima koji nisu radili isplati puna plata kao onima koji su radili puno ili delimično radno vreme, odnosno držali časove od 30 minuta? Pritom je postignut dogovor sa svim reprezentativnim sindikatima koji su pozvali da se radi”, izjavila je Brnabićeva za TV Hepi.

Dodala je da se obustavom nastave krši zakon, ali i da postoje roditeljski saveti koji napadaju advokate koji podnose ustavne žalbe u ime roditelja koji smatraju da je narušeno pravo njihove dece na obrazovanje. Takođe, rekla je da su nastavnici koji žele da drže nastavu često optuživani da nisu solidarni.

“Velika je sreća što je to dramatična manjina. Važno je da mi o tome pričamo, pošto je to toliko nenormalno, pa da gledamo to kao neki pojavni oblik koji treba nekako da osvestimo i da vidimo kako smo mi uopšte do toga došli”, naglasila je Brnabićeva.

Komentarišući predlog iz dela javnosti da nastavnici koji su radili podele svoje plate sa onima koji nisu radili, Brnabićeva je rekla da takav stav ne razume.

“Ja da ne radim i da kažem da sam u blokadi, da se borim za to i to, ja bih tu platu vratila sve da mi je neko isplati. Zato što je meni to stvar principa, ja sam revolucionar, ja sam u blokadi, ja ne radim. Ne treba mi ta plata od vas”, izjavila je.

Podsetila je i da su svi zaposleni koji nisu radili tokom januara primili uvećanu platu za 11 odsto, ali da niko od njih nije vratio novac.

Brnabićeva je istakla da sve veći broj roditelja prebacuje decu iz škola koje ne rade u škole koje funkcionišu normalno. Kao primer navela je slučaj iz Zrenjanina, gde je celo jedno odeljenje prebačeno u školu koja radi, kao i školu u Požegi gde “tri učiteljice i dva nastavnika rade, a ostali ne, pa su deca izgubila više od mesec dana nastave”. Nasuprot tome, u susednim Lučanima sve škole rade bez prekida.

“Sada zamislite koliko su ta deca diskriminisana u odnosu na decu iz Lučana, kada pričamo o najboljim učenicima, o onima koji treba da se pripremaju za takmičenja, da se pripremaju za upis u srednje škole i gimnazije”, zaključila je Brnabićeva.

Izvor: telegraf.rs