OTPUŠTANJA ZBOG PODRŠKE STUDENTIMA: KULTURNI RADNICI I PROSVETARI NA UDARU
U poslednjih nekoliko nedelja, Srbija je svedočila talasu otpuštanja zaposlenih u kulturnim i obrazovnim institucijama zbog njihove javne podrške studentskim protestima. Ovi slučajevi izazvali su zabrinutost javnosti i pokrenuli pitanja o slobodi izražavanja i radnim pravima u zemlji.
Momir Pejatović: Dve decenije rada prekinute zbog podrške studentima
Momir Pejatović, koji je 22 godine radio kao šef tehničke službe u Narodnom pozorištu u Leskovcu, dobio je otkaz nakon što je javno podržao studente. Prema njegovim rečima, pretnje su počele kada je počeo da učestvuje u petnaestominutnim tišinama u znak sećanja na stradale u Novom Sadu. Pejatović tvrdi da je direktor pozorišta pred zaposlenima izjavio da bi “pobio sve one koji odaju poštu poginulima”, što je direktor kasnije demantovao. Ovaj slučaj ukazuje na moguće političke pritiske unutar kulturnih institucija i postavlja pitanje o pravima zaposlenih na slobodno izražavanje svojih stavova.
Predrag Mijatović: Mladi nastavnik bez posla zbog mišljenja
Predrag Mijatović, mladi nastavnik fizičkog vaspitanja u Osnovnoj školi “Miloš Crnjanski” u Novom Sadu, suočio se sa neprodužavanjem ugovora nakon što je javno podržao studente i glasao za štrajk u školi. Prema njegovim rečima, direktorka škole mu je rekla da, kao zaposlen na određeno vreme, “ne sme da ima mišljenje”. Ovaj slučaj izazvao je reakciju roditelja učenika, koji su organizovali skupove podrške i pokrenuli peticiju za njegov povratak. Situacija otvara diskusiju o pravima mladih prosvetara i ograničenjima koja im se nameću u izražavanju profesionalnih i ličnih stavova.
Branko Kisić: Renomirani kuvar na meti zbog solidarnosti
Branko Kisić, poznati kuvar i dugogodišnji šef kuhinje restorana “Klub Književnika”, dobio je otkaz sa pozicije u emisiji “MasterChef” na TV Prva nakon što je kuvao za studente tokom protesta na Autokomandi. Kisić je poznat po tome što je kuvao za mnoge svetske zvezde, ali njegova podrška studentima dovela je do raskida saradnje sa televizijom. Ovaj slučaj ukazuje na posledice koje javne ličnosti mogu snositi zbog izražavanja solidarnosti sa društvenim pokretima i postavlja pitanje o granicama profesionalne autonomije.
Širi kontekst: Podrška studentima i reakcije društva
Ovi slučajevi otpuštanja dolaze u trenutku kada studentski protesti u Srbiji dobijaju sve veću podršku, kako unutar zemlje, tako i iz dijaspore. Protesti podrške održani su u više od deset gradova širom SAD i Kanade, a organizatori naglašavaju da se neće zaustaviti dok studentski zahtevi ne budu ispunjeni. Pored toga, Srpsko lekarsko društvo je sa 72 glasa za, jednim protiv i tri uzdržana izglasalo podršku studentima i njihovim zahtevima. Ovakva solidarnost ukazuje na rastuću svest o važnosti studentskih zahteva i potrebi za društvenim promenama.
Zaključak: Potreba za zaštitom prava na slobodno izražavanje
Slučajevi otpuštanja zaposlenih zbog podrške studentima otvaraju važno pitanje o zaštiti prava na slobodno izražavanje i potrebi za stvaranjem okruženja u kojem pojedinci mogu izražavati svoje stavove bez straha od odmazde. Ovi događaji ukazuju na potrebu za jačanjem radnih prava i sloboda, kao i za otvorenim dijalogom između različitih društvenih aktera kako bi se obezbedila podrška onima koji se zalažu za pozitivne promene u društvu.