Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, nedavno je na svom TikTok nalogu odgovarao na pitanja koja mu je postavio ministar finansija, Siniša Mali. Jedno od pitanja glasilo je: “Sa kojom istorijskom ličnošću biste voleli da večerate?” Vučić je odgovorio: “Raul Kastro, drugi put, i Nikola Jokić, prvi put.” 
Dok je Nikola Jokić široko poznat kao jedan od najuspešnijih srpskih košarkaša, manje je poznato ko je Raul Kastro, političar sa kojim bi Vučić želeo da večera.
Ko je Raul Kastro?
Raul Modesto Kastro Ruz, rođen 3. juna 1931. godine, kubanski je političar i revolucionar, poznat kao mlađi brat Fidela Kastra. Bio je ključna figura u Kubanskoj revoluciji i dugogodišnji lider Kube.
Rana biografija i revolucionarna aktivnost
Raul Kastro je rođen u Biránu, na Kubi, kao najmlađi od sedmoro dece u porodici španskog imigranta Anhela Kastra i kubanske majke Line Ruz. Za razliku od svog brata Fidela, koji je studirao pravo, Raul je pokazivao interesovanje za vojnu strategiju i politiku.
Tokom studija na Univerzitetu u Havani, Raul se pridružio socijalističkim i komunističkim organizacijama, što je uticalo na njegov politički razvoj. Godine 1953., zajedno sa Fidelom, učestvovao je u napadu na vojnu kasarnu Moncada, što je bio početak oružane borbe protiv režima Fulgencija Batiste. Nakon neuspeha napada, braća Kastro su bila uhapšena i osuđena na zatvorske kazne, ali su ubrzo amnestirana.
Kubanska revolucija i uspon na vlast
Nakon amnestije, Raul i Fidel odlaze u Meksiko, gde organizuju pokret “26. jul” i planiraju povratak na Kubu radi nastavka borbe. Godine 1956., zajedno sa grupom revolucionara, vraćaju se na Kubu i započinju gerilsku borbu u planinama Sijera Maestra. Raul je bio zadužen za istočni front i pokazao se kao vešt vojni strateg.
Pobeda revolucije 1959. godine dovela je do svrgavanja Batiste, a Fidel je preuzeo funkciju premijera. Raul je imenovan za ministra oružanih snaga, poziciju koju je držao decenijama, modernizujući vojsku i uspostavljajući bliske veze sa Sovjetskim Savezom.
Predsedništvo i reforme
Nakon što je Fidel Kastro zbog zdravstvenih problema 2006. godine prepustio vlast, Raul je postao vršilac dužnosti predsednika, a zvanično je izabran za predsednika Državnog saveta 2008. godine. Tokom svog mandata, započeo je niz ekonomskih reformi s ciljem modernizacije kubanske privrede. Dozvolio je ograničenu privatnu inicijativu, liberalizovao tržište nekretnina i otvorio vrata stranim investicijama.
Jedan od najznačajnijih trenutaka njegovog predsedništva bio je početak normalizacije odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama. Susret sa tadašnjim predsednikom Barakom Obamom 2015. godine označio je prekretnicu u decenijama dugim neprijateljstvima između dve zemlje.
Povlačenje iz politike
Raul Kastro je 2018. godine odstupio sa mesta predsednika, prepustivši funkciju Migelu Dijaz-Kanelu, ali je zadržao uticaj kao prvi sekretar Komunističke partije Kube do 2021. godine, kada se potpuno povukao iz političkog života.
Zašto bi Vučić želeo da večera sa Raulom Kastrom?
Vučićeva želja da večera sa Raulom Kastrom može se tumačiti kao interesovanje za razgovor sa liderom koji je bio svedok i učesnik značajnih istorijskih događaja, uključujući revoluciju, Hladni rat i transformaciju kubanskog društva. Razumevanje iskustava i izazova sa kojima se Kastro suočavao moglo bi pružiti dragocene uvide za Vučića u kontekstu vođenja države i sprovođenja reformi.
Raul Kastro ostaje jedna od ključnih figura kubanske istorije, čije su odluke oblikovale sudbinu nacije i uticale na globalnu politiku tokom više decenija.