Velibor Petković, novinar i asistent na Filozofskom fakultetu u Nišu, ocenjuje da su Nišlije hapšenje bivše gradonačelnice Dragane Sotirovski dočekale “ambivalentno”. S jedne strane, nema likovanja jer se niko ne raduje tuđoj nesreći, dok s druge strane preovlađuje skepticizam da će svi umešani u korupciju zaista biti kažnjeni.
„Očekuje se da je ovo zapravo fingirano hapšenje, da je zapravo ona bila obaveštena, da je Sotirovski, moja koleginica iz RTS-a u neko staro vreme, znala da će biti privedena. Očekuje se da će sve ovo biti predstava u stilu ‘kruha i igara’ i da će ubrzo biti oslobođena… smatra se da će sve proći kao u onoj poslovici ‘tresla se gora, rodio se miš’“, kaže Petković.
Naglašava i da studente ni malo ne zanima njeno hapšenje.
„Studente Univerziteta u Nišu to uopšte ne zanima, zato što su oni postavili konkretne zahteve koji se tiču nadstrešnice u Novom Sadu. Međutim, mi sada dobijamo nekakvu igru kao ‘ide maca oko tebe’, a nikako da se desi ono što zaista studenti traže… Ovo je samo zamazivanje očiju pred 1. mart i veliki skup u Nišu, od kojeg su očekivanja velika, možda i nerealna. Videćemo šta će biti ovih dana, ali mnogi smatraju da Dragana Sotirovski nije jedina gradonačelnica umešana u korupciju“, ukazuje on.
Petković ističe i da u Nišu vlada veliko nepoverenje među građanima.
„Jedino što je ostalo čisto u ovom trenutku jeste studentski protest, jer u opoziciji ima mnogo ‘goluba preletača’. Neki su se čak, kako se tvrdi, po nalogu državne bezbednosti učlanili u opozicione stranke, a zatim ih koristili za postizanje ličnih interesa. Tako se čak i gostovanje predsednika Vučića kod Brankice Stanković komentariše kao još jedan dil. Ukratko, u Nišu niko nikome ništa ne veruje“, zaključuje.
Govoreći o stanju u Srpskoj naprednoj stranci, Petković primećuje da među članovima vlada panika.
„Mi živimo u autoritarnoj državi. Ako naredi neko sa više pozicije, niži sledbenici postupaju u skladu s tim. Ne drže se zakona kao pijan plota. Sumnja visi nad mnogima, pa sada oni na nižim funkcijama strahuju da će biti žrtvovani kako bi se zaštitili oni sa vrha. Zato raste panika i dolazi do otkazivanja poslušnosti“, objašnjava Petković.
Dodaje da se mnogi plaše da su studentski protesti glavni razlog ovih dešavanja.
„Cilj je da se studenti vrate na fakultete i đaci u škole. Vučić se možda ne usuđuje da otvoreno kaže da su studenti u pravu, ali pokušava polako da smiri situaciju. Međutim, ako studenti popuste i vrate se na fakultete, vlast će se ponovo učvrstiti, jer je nepoverenje u opoziciju ogromno“, kaže Petković.
Naglašava i da je građanski pokret jedini koji bi mogao da donese stvarne promene.
„Ljudi sa kojima razgovaram ne veruju da u Srbiji postoji politička snaga koja bi mogla da pobedi na slobodnim izborima, osim ako to nije građanski pokret. Studentski protesti su probudili nadu da ‘godine koje su pojele skakavci’ mogu konačno prestati. Najveći gubitak nije ovih nekoliko meseci protesta, već decenije izgubljene od 1991. do danas“, zaključuje Petković.
Govoreći o lokalnoj vlasti, ističe da se ona ponaša striktno po naređenjima iz Beograda.
„Lokalne vlasti deluju kao vojska. Ako dobiju naredbu da zaoštre situaciju, to i urade. Sada je situacija smirena jer je to naređeno iz Beograda. Ali to može da se promeni u bilo kom trenutku“, upozorava Petković.
Nada se da će skup 1. marta proteći mirno i bez incidenata.
„Ako sve prođe u najboljem redu, biće to veliki poen za studentski pokret, ali i za vlast, jer će pokazati da je situacija pod kontrolom“, zaključuje Petković.
Izvor: n1info.rs