Zaposleni u Apotekama Beograd nisu primili plate već dva meseca, nisu im uplaćivani doprinosi, a zdravstvene knjižice nisu overene, zbog čega su mnogi prinuđeni da sami plaćaju operacije u državnim bolnicama i skupe terapije koje bi inače bile pokrivene osiguranjem. Jelena Šikuljak, predsednica sindikata “Opstanak”, za Nova.rs kaže da dugovi Apoteka Beograd iznose dve milijarde dinara, dobavljači ne isporučuju lekove jer nisu plaćeni, a direktor je, uprkos propadanju ove farmaceutske kuće, još uvek na čelu firme, i to od kraja decembra prošle godine, sada već u četvrtom mandatu.
Krajem decembra 2024. godine zaposleni su primili platu za oktobar, a kada će biti isplaćeni novembar i decembar, niko ne zna. Takođe, doprinosi nisu uplaćivani, jer im je iz uprave rečeno da “nema para”.
“Platu za oktobar dobili smo 31. decembra, a duguju nam još malo pa dve i po zarade i doprinose. Knjižice nam nisu overene, a direktor nema nameru da nam bilo šta uplaćuje. Finansijski direktor nam je rekao da para nema u budžetu ustanove. Imamo velika dugovanja prema dobavljačima, pa nam ne isporučuju robu. Imamo neke zalihe lekova, ali sve delimično, nešto za temperaturu, neke analgetike, ali nemamo antihistaminike, lekove za pritisak i slično. Jako je teško raditi u ovakvim uslovima”, kaže Šikuljak. Iako je snabdevanje nula, pacijenti, kako ona ističe, ne odustaju od apoteka.
“Rafovi su nam gotovo prazni, ali imamo verne pacijente koji nas drže u životu.”
“Zbog toga smo još u septembru tražili smenu menadžmenta. Tada smo dobili garancije od uprave i Grada da ćemo imati novca za plate, za tri meseca. Taj period je sad istekao i rečeno nam je da će Grad sve učiniti da ne bismo imali probleme koje sad imamo, ali čini se da nije baš tako.”
Ono malo lekova što uspevaju da nabave, Jelena tvrdi da nabavljaju ljudi koji “ne znaju da rade taj posao”. Zaposleni koji imaju zdravstvenih problema prinuđeni su da, ili plate lečenje iz svog džepa, ili da se odreknu lečenja.
“Koleginica leži u državnoj bolnici i rečeno joj je da ukoliko kroz dva dana ne obezbedi osiguranje, moraće sama da plati troškove lečenja i operacije, jer joj je neoverena knjižica. Druga koleginica je nedavno vraćena sa biološke terapije na onkologiji, a ima metastaze. Nisu hteli ni skener da joj očitaju jer nema overenu knjižicu. Takođe, koleginica koja je pet godina čekala operaciju kuka, konačno je dobila poziv za bolnicu i termin krajem januara. Kako će sad otići na operaciju bez knjižice?”, revoltirano priča Šikuljak i dodaje da ni ona sama ne može da zaključi bolovanje, niti da ode kod specijaliste na pregled.
Zbog kašnjenja plata i doprinosa, zaposleni su se žalili nadležnim institucijama.
“Zaradili smo naše plate, a nismo ih dobili. Iz tog razloga predali smo inspekcijama zahtev da izvrše nadzor prvo nad Gradom, jer je Skupština postavila istog direktora četvrti put. On je sada u ilegalnom mandatu. Naime, mandat od šest meseci ne može da se ponavlja više od dva puta, što je kod njega slučaj. Njemu je 25. decembra skupština produžila mandat, iako je odgovoran za loše poslovanje i od kada je on na čelu ustanove, dugujemo dve milijarde dinara”, naglašava Šikuljak i dodaje da je dokumentacija predata Državnoj revizorskoj instituciji (DRI).
Od direktora Nikole Prelevića zaposleni trpe i mobing, dodaje ona.
“Imam rešenje iz medicine rada da ne smem da radim u dežurnoj apoteci jer imam problema sa srcem, a inače sam godinama dežurala. Uprkos nalazu, direktor mi je dao aneks ugovora za dežurnu apoteku, umesto za domsku, koja ne radi za praznike i nema dežurstva. Poslao mi je to rešenje verovatno namerno jer zna da sam predsednica sindikata i da imam zdravstvene probleme.”
Robu ne dobijaju, ističe ona, jer Grad još nije sklopio pisani dogovor sa dobavljačima.
“Oni traže potpis nekoga iz Grada ko će garantovati reprogram duga, odnosno da će im u naredne tri godine dug biti otplaćen, kako bi nama sada dali robu. Grad je prihvatio ovu ponudu, ali dobavljači još nisu potpisali, kako nam je rečeno prošle nedelje na kolegijumu. Čak i ako potpišu, nećemo ništa od robe dobiti pre februara. Sad iz pazara skupljaju to malo što imamo, ne bi li nam možda uplatili doprinose, kako bismo imali zdravstveno osiguranje”, objašnjava Šikuljak.
Apotekari su pisali inspekciji Ministarstva zdravlja, Ministarstvu finansija i Ministarstvu za lokalnu samoupravu.
“Još nismo dobili nijedan odgovor. Ako nas uskoro ne čuju i ne vide, odnosno ne reše ove goruće probleme, koji se tiču i nas i pacijenata, idemo na ulice!” naglašava Šikuljak.
Izvor: nova.rs